Reklama

Reklama

Wiecznie zmęczona

Zespół przewlekłego zmęczenia to jedna z chorób cywilizacyjnych. Nie bez powodu cierpi na nią coraz większy odsetek ludzi. Czy mają szanse na wyleczenie?

Wydawałoby się, że zmęczenie jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Pracujemy, pokonujemy trudy każdego kolejnego dnia i to normalne, że czasem jesteśmy zmęczeni. Jednak zdarza się tak, że zmęczenie nie ustępuje nawet po dłuższym wypoczynku. Jak się wtedy czujemy? Jak wyciśnięte cytryny, jak wypaleni żywcem - zwyczajnie bezsilni. Czasem nawet wykonanie podstawowych czynności może nam sprawiać trudności. Czy warto bagatelizować takie objawy?

Inne określenie lenistwa?

Reklama

Oczywiście, że nie warto. I nawet w sytuacji gdy osoby z najbliższego otoczenia nie sprzyjają nam twierdząc, że zachowujemy się jak hipochondrycy albo jak zwykłe lenie bo ciągle jesteśmy zmęczeni, ciągle na nic nie mamy siły i dopatrujemy się pewnie u siebie zalążków wszystkich chorób świata. A przecież to nie nasza rodzina może stwierdzić, czy cierpimy na zespół przewlekłego zmęczenia. Taką diagnozę może wystawić tylko lekarz.

A choroba ta bardzo utrudnia życie, dlatego nie warto jej bagatelizować lub lekceważyć niepokojących nas objawów. Skoro od lat 80-tych ciągle przybywa nowych zachorowań, a już w roku 1993 na podstawie ówczesnej ilości zachorowań zespół przewlekłego zmęczenia wpisano na listę chorób cywilizacyjnych, to najwyraźniej zagraża ona naszemu normalnego funkcjonowaniu.

Jak wykazały badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii choroba ta ogranicza zwykłą aktywność ruchową człowieka nawet do 50%. Dotyka najczęściej kobiet pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Czy w Polsce osobom dotkniętym przez zespół przewlekłego zmęczenia jest lżej? W żadnym wypadku! Tak samo borykamy się z ciągłym zmęczeniem, które nie pozwala nam normalnie funkcjonować. Zastanawiamy się, czy z nami jest wszystko w porządku? A przecież nie należymy do grona symulantów. Jak w takim razie określić, że cierpimy na chorobę o dziwacznym skrócie ZPZ?

Objawy

Niestety zespół przewlekłego zmęczenia nie jest łatwy do zdiagnozowania. Wielu lekarzy w Polsce zwyczajnie nie posiada wiedzy na temat tej choroby i dość często myli jej objawy z innymi schorzeniami.  Objawy ZPZ faktycznie mogą sprzyjać takim sytuacjom. Opracowana została lista dolegliwości, które najczęściej pojawiają się u osób dotkniętych tym cywilizacyjnym schorzeniem.

Jak podają specjalistyczne opracowania w niektórych wypadkach wystarczy, że tylko cztery z wykazanych symptomów potwierdzą się, a chory może podejrzewać u siebie ZPZ. Mimo wszystko ostateczną diagnozę zawsze może orzec tylko lekarz po przeprowadzeniu z pacjentem szczegółowego wywiadu - po wykluczeniu innych możliwych schorzeń i analizy wyników badań. Jakie w takim razie objawy mogą dać nam powód do przypuszczeń, że dopadło nas ZPZ?

· trudności w koncentracji oraz kłopoty z pamięcią;
· bóle głowy, które nigdy wcześniej nam nie dokuczały i trudno nam jest określić ich przyczynę;
· znaczna tkliwość węzłów chłonnych, głównie szyjnych i tych znajdujących się pod pachami;
· bóle gardła;
· bóle stawów bez wyraźnych obrzęków oraz cech toczącego je stanu zapalnego;
· rozległe bóle mięśniowe;
· trudności ze snem, najczęściej nawet po przespanej spokojnie nocy, rano budzimy się niewyspani, jakby zmęczeni;
· po wysiłku odczuwamy silne zmęczenie, które nie ustępuje, nawet mimo odpoczynku i snu, w czasie ponad jednej doby;
· duża nadwrażliwość na leki, alkohol oraz zanieczyszczenia zawarte w otaczającym na środowisku;
· zdarzające się kołatania serca;
· bóle brzucha oraz uczucie dyskomfortu zanikające, zaraz po wypróżnieniu w toalecie;
· po spożyciu posiłku w odstępie ok. jednej godziny pojawia się biegunka naprzemian z zaparciami, a stolec charakteryzuje obecność śluzu, mamy uczucie wzdęcia, jakby rozpierani.

Jeśli zauważymy u siebie choć kilka z wymienionych objawów (które dotykają nas przynajmniej od kilku tygodni) możliwe, że są to objawy zespołu przewlekłego zmęczenia. Jeśli powyższe symptomy towarzyszą nam od kilku miesięcy szanse na ZPZ są znacznie większe. Dlatego koniecznie wybierzmy się do lekarza i podzielmy naszymi podejrzeniami. Warto jest się poddać badaniom nawet, jeśli miałyby one wykluczyć zespół przewlekłego zmęczenia.

Źródła ZPZ i sposoby leczenia. Czytaj na następnej stronie.

Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | zmęczenie | relaks | sen

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje