Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Zumba kręci

Nie jest tańcem ani nową odmianą aerobiku. „Porzuć trening, przyłącz się do zabawy!”, zachęca hasło reklamowe. I chyba rzeczywiście zabawa musi być niezła, bo te fitnessowo-taneczne zajęcia mają już 12 milionów fanów, którzy trenują zumbę w 110 tysiącach klubów na całym świecie. Zumba - kolejna moda czy świetny zestaw ćwiczeń?

Jak to z wynalazkami bywa, wszystko zaczęło się od przypadku. W latach 90. kolumbijski instruktor fitnessu i tancerz Alberto Perez alias "Beto" zapomniał zabrać płytę z muzyką na zajęcia aerobiku. Włączył więc taką, jaką akurat miał w samochodzie. I zaczął improwizować, dodając do ćwiczeń kardio elementy tańców latynoskich - salsy, merengue, reggaetonu, cumbii.

Reklama

Spontaniczna choreografia spodobała się uczestnikom treningu i tak powstała zumba. Coraz więcej osób przychodziło na zajęcia, więc kilka lat później Perez ze wspólnikami otworzył w Miami akademię dla instruktorów. Dziś jest ich ok. 20 tysięcy (żeby utrzymać licencję, muszą co roku przechodzić szkolenie lub należeć do ZIN - Zumba Instructor Network).

Zumba to już nie tylko trening w rytmie latino, ale globalna marka z zastrzeżonym logo, które znajdziesz na ubraniach, DVD czy grach na konsolę. Znani wykonawcy tworzą specjalnie do niej muzykę (np. Pitbull Pause). A wśród entuzjastów jest wiele gwiazd: Madonna, Shakira, Jennifer Lopez, Natalie Portman, Victoria Beckham, a nawet... Michelle Obama. I Ronaldo, który niedawno odtańczył zumbę na boisku po strzeleniu gola!

Skoro tyle osób tak chętnie trenuje, pomyślałam, że i ja też spróbuję! Chcę sprawdzić, czy to coś więcej niż tylko dobrze rozreklamowany produkt. Na oficjalnej stronie zumba.com znajduję ogólnoświatową wyszukiwarkę zajęć. Wpisuję nazwę niewielkiej podwarszawskiej miejscowości. Wynik: 11 propozycji w odległości do pięciu kilometrów. Podane są adresy klubów, dni i godziny zajęć, nazwiska instruktorów. To robi wrażenie!

Oprócz klasycznej zumby są też do wyboru zumba toning (trening ze specjalnymi ciężarkami, które grzechoczą jak marakasy), aqua zumba na basenie i zumbatomic dla dzieci od 4 do 12 lat. Dowiaduję się też, że dla pasjonatów w klubach fitness i szkołach tańca organizowane są kilkugodzinne maratony i "zumboteki" w dyskotekach.

Łapię rytm

Na zajęcia zapisuję się do warszawskiego klubu Holmes Place. Szukam w grafiku grupy dla początkujących, ale okazuje się, że takiego podziału nie ma. Wchodzę do sali, jest pełna, ok. 30 osób czeka na trening. Większość to kobiety w wieku 20-40 lat, ale przyszło też dwóch mężczyzn.

Wszyscy są ubrani podobnie: sportowe buty, luźne spodnie dresowe lub legginsy, top na ramiączkach albo T-shirt. Kilka osób ma firmowe koszulki zumby (poznaję je po dużym logo). Instruktorka włącza dynamiczną, latynoską muzykę i bez słowa zaczyna tańczyć, a wszyscy za nią! Jestem zaskoczona, że nie wyjaśnia, jak wykonywać kroki. Nie wydaje poleceń, nie wykrzykuje rytmu. 

Staram się jakoś opanować choreografię i nadążać za jej zmianami. Czuję, że jestem najsłabsza w grupie. Nikt nie zwraca na to uwagi, a instruktorka nie poprawia moich błędów, więc nabieram pewności siebie i tańczę po prostu tak, jak potrafię. Na początku kroki są dość łatwe, później coraz trudniejsze: muszę np. kręcić stopą na wysokości swojego ramienia, skakać na jednej nodze, jednocześnie wymachując ramionami, kołysać biodrami, robić okręgi tułowiem. Słowem: wyginam ciało na wszystkie możliwe sposoby.

Ale mogę to robić nawet przez sto godzin, jeśli dzięki temu będę poruszać biodrami tak jak instruktorka! Robi to fantastycznie. Ja nieudolnie... Zastanawiam się, czy w związku z tym mój wysiłek ma sens?

- Na treningach typu TBC (Total Body Condition) czy step najważniejsza jest technika - wyjaśnia już po zajęciach trenerka Natalia Gołębiewska. - W tańcach latino nauka choreografii. W zumbie po trochu jedno i drugie, ale przede wszystkim liczy się dobra zabawa. Tylko inspirujemy się krokami salsy czy samby. Owszem, łatwiej będzie tym, którzy chodzili już na aerobik lub latino, ale nawet osoba bez takich doświadczeń poradzi sobie z zumbą.Na początku wystarczy po prostu ruszać się w rytm muzyki. Łatwizna? Niezupełnie. 


Czytaj dalej na następnej stronie.

Dowiedz się więcej na temat: zumba | Fitness | taniec

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje