Przejdź na stronę główną Interia.pl

Pod kontrolą

Wkładki domaciczne

Mają kształt litery T i tylko 32 mm długości. Są giętkie i delikatne. Zwykła miedziana ma kołnierzyki czasem dodatkowo pokryte srebrem lub złotem. Działa miejscowo, wywołując tzw. sterylny stan zapalny. Drobinki miedzi nasilają to działanie i uszkadzają plemniki. Zabezpiecza przed ciążą na 3-5 lat.

Reklama

Najskuteczniejszą spośród wszystkich metod ochronę daje wkładka hormonalna. Na jej podłużnym ramieniu znajduje się pojemniczek, z którego uwalnia się codziennie do jamy macicy hormon - progestagen, w minimalnej ilości 20 mikrogramów. Zapewnia najwyższą skuteczność antykoncepcyjną przez pięć lat.

Zalety: Wkładka hormonalna znacząco zmniejsza obfitość i bolesność miesiączek. Jest wygodna - daje zabezpieczenie przed ciążą aż na pięć lat. Wkładkę zakłada lekarz ginekolog po badaniu i wykluczeniu rzadkich przeciwwskazań (zniekształceń i wad macicy, ostrych i przebytych ciężkich stanów zapalnych). Działa od założenia do usunięcia, zapewniając szybki powrót naturalnej płodności.

Wady: Założeniu towarzyszą niewielkie bóle i dyskomfort, w pierwszym półroczu występują plamienia i krwawienia. Na receptę.

Plastry antykoncepcyjne

Działają na tej samej zasadzie co pigułka antykoncepcyjna, tyle że hormony przez skórę przenikają bezpośrednio do krwi, omijając częściowo przewód pokarmowy i wątrobę. Opakowanie zawiera trzy plastry, każdy przykleja się na jeden tydzień w innym miejscu (udo, brzuch, pośladek, ramię), po zużyciu zawartości opakowania następuje tygodniowa przerwa, a w jej trakcie krwawienie.

Zalety: Niższe ryzyko pominięcia dawki niż przy pigułce.

Wady: Mogą zdarzyć się podrażnienia skóry, czasem plaster może się przedwcześnie odkleić, wtedy trzeba go szybko wymienić. Nie nadają się dla kobiet o wadze powyżej 90 kg. Na receptę.

Dopochwowy pierścień

Działa jak pigułka, ale hormony uwalniają się powoli z jednorazowego, elastycznego, wąskiego (4 mm) plastikowego pierścienia o średnicy 54 mm, który kobieta umieszcza sama w pochwie na okres trzech tygodni. W czasie tygodniowej przerwy występuje krwawienie, ale utrzymuje się skuteczność antykoncepcyjna.

Zalety: Hormony uwalniane są bezpośrednio w okolicach macicy i jajników w jeszcze mniejszej dawce niż w przypadku najnowszej pigułki.

Wady: Czasem pojawiają się podrażnienia czy upławy oraz dyskomfort związany z koniecznością zakładania pierścienia. Na receptę.

Zastrzyki antykoncepcyjne

Preparat progestagenu wstrzykuje się domięśniowo co trzy miesiące - taki jest okres działania pojedynczego zastrzyku. Bardzo skuteczny, gdyż blokuje owulację.

Zalety: Długotrwała ochrona - zastrzyk raz na trzy miesiące.

Wady: Jego działania, w razie złego samopoczucia lub zmiany decyzji, nie można cofnąć, trzeba czekać aż trzy miesiące. Wywołuje nieregularne krwawienia, sprzyja wzrostowi wagi, może powodować wahania nastroju i pogorszenie cery. Po zakończeniu działania antykoncepcyjnego może nawet na rok zablokować miesiączkowanie i opóźniać możliwość zajścia w ciążę. Na receptę.

Prezerwatywa

Wysoka skuteczność zależy od jej jakości, ale także od doświadczenia mężczyzny. Jako jedyna chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Może być stosowana jako samodzielna metoda antykoncepcyjna lub uzupełnienie którejś z metod hormonalnych. Bez recepty.

Dr n. med. Małgorzata Bińkowska jest lekarzem, specjalistką ginekologii i endokrynologii

PANI 07/2011

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje