Reklama

Jak Polakom smakuje seks

Choć zwykle trwa nie dłużej niż 30 minut, jest ważną sferą naszego życia.

Aż 74 proc. Polaków jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego. Badanie Global Sex Wellbeing Survey przeprowadzone w tym roku przez markę Durex dotyczyło jakości życia seksualnego. Pokazało też jaki jest nasz seksualny temperament i jak lubimy "to" robić.

Zadowoleni w łóżku

Połowa z nas jest zdania, że uprawia seks tak często, jak tego chce. 65 proc. mężczyzn i prawie tyle samo kobiet twierdzi, że gra wstępna trwa odpowiednio długo. Zadowolonych z długości stosunku jest aż 60 proc. Polaków, ale co piąty uważa, że nie trwa on tyle, ile powinien.

Trzy czwarte z nas wierzy, że ich partner przeżywa orgazm podczas seksu. Problemy ze szczytowaniem deklaruje co piąta Polka i co dziesiąty mężczyzna. Mimo to Polacy osiągają satysfakcję - aż 72 proc. badanych obu płci twierdzi, że partner zaspokaja ich potrzeby seksualne.

Reklama

Nieco ponad połowa twierdzi, że partner lubi ich zaskakiwać w łóżku. Większość pozytywnie ocenia związek z obecnym partnerem.

Jaki seks lubią Polacy?

Większość badanych postrzega seks w rozumieniu klasycznym. Około połowa respondentów za seks uznaje również seks oralny, przy czym częściej jest to zdanie mężczyzn niż kobiet. Jeśli chodzi o masturbację, Polacy są dosyć otwartym narodem - akceptuje ją ok. 60 proc., a nie uznaje tylko 20 proc. Prawie połowa kobiet przyznaje się, że osiąga orgazm w drodze masturbacji równie często, jak w czasie seksu z partnerem.

Mężczyźni znacznie częściej od kobiet wyrażają pogląd, że można cieszyć się z seksu z osobą, z którą się nie mieszka. Większość badanych, a zwłaszcza kobiet stwierdza, że ich życie seksualne poprawia się wraz z wiekiem. Zarówno panie, jak i panowie są zgodni co do tego, że w długoletnim związku istnieją sposoby na utrzymanie pociągu seksualnego. To opinia aż 70 proc. zapytanych osób.

Dla zdecydowanej większości badanych (79 proc.) seks stanowi ważną strefę życia. Dla 55 proc. osób ważne jest również poczucie komfortu podczas stosunku, natomiast większość badanych uważa, że seks jest zabawą. Około 60 proc. respondentów jest zadowolonych ze swojej kondycji seksualnej.

Co Polacy robią, aby wzbogacić swoje życie seksualne? Kobiety najczęściej rozmawiają z partnerem. Polacy rzadko korzystają z pomocy lekarza czy psychologa - częściej liczymy na działanie produktów farmakologicznych stosowanych na własną rękę. A inspiracji szukamy w internecie i w filmach.

Co czwarty Polak przyznaje, że współżyje 3-4 razy w tygodniu. Co piąty - raz w tygodniu lub rzadziej. Seks co najmniej 5 razy w tygodniu uprawia tylko 14 proc. badanych. Średnia długość aktu seksualnego wynosi 28 minut.

Wierność na cenzurowanym

Wierności seksualną deklaruje 65 proc. badanych mężczyzn i 74 proc. kobiet. Do regularnego współżycia z kochankiem lub kochanką przyznaje się nieco więcej kobiet niż mężczyzn, ale z kolei do posiadania okazyjnych kochanków odwrotnie - znacznie więcej panów niż pań.

Uśpiona namiętność


Sześć procent kobiet w wieku 15-59 lat zmaga się z problemem zbyt małych potrzeb seksualnych. Tyle samo ocenia je jako zbyt małe w porównaniu z pragnieniami partnera. Tak wynika z badań seksuologa profesora Zbigniewa Izdebskiego.

Zadowolenie z pożycia kobiet o małych potrzebach seksualnych jest o połowę mniejsze niż kobiet z ogółu populacji. Mimo to 75 proc. kobiet czuje się szczęśliwa w związku, a połowa ma poczucie, że z partnerem są dla siebie atrakcyjni. Kobiety rzadko uprawiające seks częściej niż inne czują się osamotnione w związku. Rzadziej też uważają, że ich potrzeby seksualne są w pełni zaspokojone.

Przyczynami obniżonego libido są najczęściej przemęczenie, szybkie tempo życia, stres, zmiany w związku, brak zrozumienia partnerów, zaniżone poczucie własnej wartości, urazy uczuciowe i seksualne. U kobiet niski popęd seksualny może być związany np. ze zmianami hormonalnymi w czasie menopauzy, starzeniem się, chorobami ginekologicznymi, zażywaniem leków (np. antydepresyjnych).

Można zwiększyć potencję seksualną. W zależności od przyczyn niskiego libido stosuje się różne metody - np. terapię zaburzeń emocji, terapię par, lekarstwa.



Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: seks | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy