Przejdź na stronę główną Interia.pl

Zioła ukołyszą cię do snu

Nie możesz zasnąć, nie pomaga szklanka mleka ani liczenie baranów?

Przewracasz się z boku na bok, a w głowie aż huczy od różnych myśli. Tak najczęściej objawia się stres w chwilach, gdy stajemy przed jakimś problemem. Sen bez chemii. Czasem jednak stres mija, a kłopoty z zaśnięciem trwają.

Reklama

Lekarze alarmują, że bezsenność w niedługim czasie może stać się jedną z głównych chorób cywilizacyjnych. Winny temu jest nasz styl życia (ciągły pośpiech, używki, oglądanie telewizji do późnych godzin nocnych) oraz... postęp.

Tak, tak, dziś w miastach nie ma prawdziwej ciemności. Uliczne światła i neony rozjaśniają mrok, wprowadzając nasz organizm w konsternację (nie wie kiedy spać). Gdy masz problemy z zasypianiem, sięgnij po zioła. Dzięki nim sen przyniesie prawdziwy wypoczynek.

Kwiat rumianku

Przygotuj napar. Jedną czubatą łyżeczkę kwiatu rumianku zalej ¼ litra wrzątku, odstaw do zaparzenia na 5 min. Możesz też zmieszać po 50 g liści mięty, melisy, koszyczków rumianku, ziela serdecznika oraz szyszek chmielu. Łyżkę stołową mieszanki zalej szklanką wrzątku. Odstaw do naciągnięcia na 5 min. Pij ciepłe przed snem. Obie kuracje powinny trwać 2 tygodnie

Lawenda

Przygotuj ziołową poduszeczkę nasenną. Połóż ją na wezgłowiu, to umożliwi ci wdychanie olejków eterycznych o działaniu uspokajającym. Do małego płóciennego lub lnianego woreczka włóż suszone kwiaty lawendy lub ziele melisy. W ich olejkach lotnych znajdują się substancje łagodzące napięcie. Kilka kropel olejku lawendowego możesz też dodawać do wieczornej kąpieli.

Kozłek lekarski

3 łyżki rozdrobnionego kłącza kozłka (świeżego lub suszonego) zalej 400 ml wódki i zostaw na 10-14 dni. Pij dwie łyżki przefiltrowanej nalewki tuż przed snem. Korzeń kozłka wpływa pozytywnie na problemy ze snem, zmniejsza też częstotliwość przebudzeń w ciągu nocy oraz daje uczucie spokoju.

Szyszki chmielu

Zmieszaj 50 g szyszek chmielu oraz po 10 g kwiatu nagietka i korzenia kozłka. Łyżkę stołową ziół zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj przez 5 min. Możesz też przygotować mieszankę z szyszek chmielu, korzenia kozłka lekarskiego i melisy. Zioła muszą być w równych proporcjach. Łyżkę stołową ziół zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj przez 5 min. Następnie przecedź i pij przed snem. Obie kuracje nie powinny trwać dłużej niż 2 tygodnie.


Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje