Reklama

Reklama

Zabiegi parafinowe dla zdrowia

Możesz sama sobie pomóc, ale musisz przestrzegać przy tym kilku zasad.

Dokucza ci czasem ból stawów, co upośledza sprawność twoich dłoni? Zamiast od razu biec do lekarza, wypróbuj zabieg parafinowy. Dlaczego warto sięgnąć właśnie po parafinę? Parafina długo utrzymuje ciepło i powoli oddaje je otoczeniu. Podczas zabiegu stygnie i zmniejsza objętość o 10 - 20 proc. Dzięki temu wywiera na ciało ucisk stymulujący krążenie. Jednocześnie podnosi temperaturę skóry do 40 °C, co nasila przemianę materii. Ułatwia to wydalanie z tkanek szkodliwych produktów wyzwalanych przez proces zapalny. Poprawia rozciągliwość tkanki łącznej i lepkość mazi stawowej, zwiększając znacznie ruchomość stawów.

O wskazaniach i przeciwwskazaniach

Reklama

Kuracje parafinowe polecane są w przewlekłych chorobach małych stawów (rąk i stóp), przykurczach, urazach więzadeł i torebek stawowych, przy zrostach pooperacyjnych i bliznach. Niekiedy przy porażeniach nerwów obwodowych. Przeciwwskazaniem do nich są ostre stany zapalne, gruźlica, żylaki, osteoporoza, miażdżyca i nadciśnienie, choroby skóry i nowotworowe, rany.

Na czym polegają profesjonalne zabiegi?

Jednym z popularniejszych zabiegów sanatoryjnych jest częściowa kąpiel parafinowa - tzw. rękawiczki lub skarpety. Wykonuje się ją w wannach przypominających kształtem kończynę górną lub dolną. W ich ściankach zamontowane są podgrzewacze, dzięki którym temperatura parafiny wynosi 40 - 50 °C. W okolicy barków, kręgosłupa, stawów kolanowych i łokciowych wykonuje się parafinowe okłady.

Ważne, aby skóra zastała przedtem odpowiednio przygotowana - była czysta i sucha (by nie doszło do jej oparzenia). Po nałożeniu paru warstw parafiny pędzlem taki okład owija się folią bądź ceratą i suchą flanelą.

Zawijania przeprowadza się przy pomocy gazy zanurzonej w parafinie, a wlewy okołostawowe - gumowego woreczka, który umieszcza się w pobliżu stawu i napełnia parafiną. Zabiegi parafinowe trwają średnio 30 - 40 minut. Przekrwienie skóry utrzymuje się jeszcze do 2 godzin.

Zrób to sama!

Masz szorstkie i suche dłonie lub stopy? Kup w aptece lub drogerii parafinę kosmetyczną. Na rynku jest ich szeroki wybór, także zapachowych. Podgrzej ją w kąpieli wodnej, a następnie zanurz w niej kończynę. Gdy dobrze zastygnie, powtórz czynność 5 - 7 razy. Załóż foliowe, a potem bawełniane rękawiczki/skarpetki. Taki okład trzymaj od 20 do 30 minut.

Życie na gorąco 44/2010

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje