Reklama

Reklama

Z daleka od chorób

Czego najbardziej obawiamy się na urlopie? Brzydkiej pogody, tłoku i brudu w hotelu. Jednak okazuje się, że znacznie częściej wypoczynek psują nam kłopoty ze zdrowiem. Jakie są najczęstsze? I jak ich uniknąć? Oto dwanaście najważniejszych zasad, których powinnaś przestrzegać na wakacjach.

Nie przesiaduj na mokrym piasku, w jacuzzi, saunie

Grozi to rozwojem infekcji, m.in. układu moczowego. Noszenie wilgotnego kostiumu sprzyja namnażaniu bakterii, które mogą się dostać wraz z piaskiem w okolice intymne. Problem potęgują otarcia naskórka, które zdarzają się latem podczas uprawiania sportów. Badania przeprowadzone na Florydzie wskazują też, że im dłużej przebywamy w morzu, tym bardziej narażamy się na infekcje pokarmowe (woda zawiera chorobotwórcze drobnoustroje, które połykamy podczas kąpieli). Według amerykańskiego Centre for Disease Control zdrowiu szkodzą także zbyt długie wizyty w jacuzzi. Zbadano, że związki chloru dodawane do wody, by usunąć bakterie, w temperaturze powyżej 28°C są mniej skuteczne. A to oznacza, że w jacuzzi jesteśmy bardziej narażeni na choroby skórne, infekcje dróg oddechowych czy zapalenie ucha wywołane przez zarazki - ostrzega amerykańska instytucja.

Reklama

Jeśli nie planujesz szybko wracać do wody, po kąpieli zmień kostium na suchy. Otarcia, np. w pachwinach, przemyj czystą wodą, następnie środkiem dezynfekującym (np. octeniseptem). - Można je też zabezpieczyć dziecięcymi maściami z cynkiem - radzi dr Ewa Chlebus. W saunie zawsze siadaj na ręczniku (wilgotne drewno jest siedliskiem mikrobów). Jeśli troszczysz się o środowisko i nie prosisz obsługi hotelowej o codzienną wymianę ręczników, zadbaj, by dobrze wyschły, zanim znowu ich użyjesz. I nie zabieraj ich z łazienki na basen, bo narażasz się w ten sposób na grzybicę. Jeśli masz ochotę wygrzać się w jacuzzi, wejdź do basenu tylko na kilka minut. By zmniejszyć ryzyko infekcji, weź prysznic przed kąpielą i po niej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje