Reklama

Sposoby na wrastające paznokcie

Przy chodzeniu czujesz dyskomfort i ból? Masz tkliwe i obrzęknięte palce u stóp? Nie bagatelizuj tego!

Kiedy mamy do czynienia z wrastającym paznokciem? Gdy boczna powierzchnia płytki paznokciowej (zwykle dużego palucha) podwija się pod otaczający go tzw. wał paznokciowy i, rosnąc, coraz głębiej wbija w skórę.

Co należy wiedzieć o wrastaniu paznokci?

Co jest tego przyczyną? Noszenie nieodpowiednich butów (ciasnych, o wąskich czubkach), nieprawidłowe obcinanie paznokci "na okrągło" - bo źle obcięty paznokieć rośnie nie tylko na długość, ale i w bok. Ponadto nadwaga, wady i deformacje stóp, predyspozycje genetyczne. Jakie są tego objawy? Najpierw tkliwość przy ucisku. Wkrótce dołącza do niej stan zapalny, obrzęk i zaczerwienienie skóry. Jeżeli na tym etapie nie podejmie się stosownych kroków, dojść może do zakażenia bakteryjnego! A wtedy ból staje się o wiele silniejszy, pulsujący, spod paznokcia może wydzielać się ropa. Proces zapalny prowadzi w efekcie do zakażenia całego palca, powodując jego ropowicę.

Reklama

W jaki sposób zapobiec przykrym skutkom?

W domu. Najlepiej oczywiście zapobiegać wrastaniu paznokci. W tym celu należy obcinać je "na prosto", unikać wycinania skórek (ryzyko infekcji), nosić prawidłowo dobrane obuwie. Przy pojawieniu się pierwszych objawów pomaga moczenie stóp w naparach szałwii i rumianku z dodatkiem 15 - 20 kropli olejku herbacianego (działa ściągająco i przeciwbakteryjnie) lub w ciepłych mydlinach, noszenie bawełnianych skarpet, zapobieganie urazom stóp. Przy stanie zapalnym konieczne jest przyjmowanie leków przeciwbólowych, przy ropowicy - antybiotyku.

W gabinecie. Przy niewielkim wrastaniu paznokcia pedikiurzystka założyć może na kilka miesięcy rurki korygujące. Zabieg polega na aplikacji przeciętej rurki na przygotowany brzeg paznokcia. Możliwe jest też zastosowanie korekcyjnych klamer. W przypadku zaniedbania skorzystać należy z pomocy lekarza. Dziś odchodzi się już od całkowitego usuwania paznokcia (ból po zabiegu, długi okres gojenia, częste nawroty). Zamiast tego stosuje się tzw. wycięcie klinowe, które polega na usunięciu brzegu paznokcia o szerokości 2 - 3 mm, co z reguły przywraca prawidłowy tor jego wzrostu.

O różnych rodzajach klamer

Klamrowanie wrastających paznokci to dziś jedna z najskuteczniejszych metod ich leczenia.

Sposób działania. Przypomina funkcjonowanie aparatu ortodontycznego: założone na nieprawidłowo rosnący paznokieć stopniowo zmieniają tor jego wzrostu, jednocześnie prostując jego macierz.

Rodzaje. Zależnie od stopnia zaawansowania choroby stosuje się klamry metalowe, plastikowe lub klamry 3TO - druciane (polecane zwłaszcza dla dzieci).

Koszt. W Polsce niestety nie są refundowane. Założenie ich w salonie kosmetycznym kosztuje około 120 złotych.

Jak dobrać właściwe buty?

Najważniejsze, by były wygodne! A żeby tak było, muszą mieć odpowiednią szerokość i rozmiar. Za ciasne uciskają palce, a zbyt luźne powodują ciągłe obijanie i złamania paznokcia. Dlatego warto polubić buty sznurowane, dobrze przytrzymujące stopę w kostce! Istotny jest również ich obcas - nie powinien być wyższy niż 2 - 3 cm. Rodzaj materiału? Najlepiej sprawdza się skóra, w której noga może swobodnie oddychać. Buty ze sztucznych tworzyw, choć często efektowne, sprzyjają zakażeniom grzybiczym.

Życie na gorąco 43/2010

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: paznokcie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy