Reklama

Reklama

Skąd to ciągłe zmęczenie?

Jeżeli ten stan przedłuża się bez wyraźnego powodu, nie lekceważ go. Może to być bowiem objaw jakiejś choroby.

Jesteś znużona, apatyczna, brakuje ci energii? Najchętniej cały dzień spędziłabyś na kanapie? Przyczyną takiego stanu może być przepracowanie lub niesprzyjająca pogoda. Ale nie zawsze jest to takie proste. Przedłużające się zmęczenie może być symptomem poważnego schorzenia. Wiele schorzeń rozwija się podstępnie. Często jedynym ich objawem jest brak sił. Sprawdź poniżej, o czym może świadczyć uczucie nieustannego zmęczenia. Oto jego najczęstsze, chorobowe powody.

Anemia

Reklama

Jedną z jej przyczyn jest niedobór żelaza. Sprawia, że maleje liczba czerwonych krwinek (erytrocytów) lub zawierają one za mało hemoglobiny, która dostarcza tlen do komórek. Narządy wewnętrzne są niedotlenione, a wtedy brakuje sił, pojawia się zmęczenie i senność. O anemii z braku żelaza mogą też świadczyć bóle głowy, omdlenia, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, podatność na infekcje. Temu typowi niedokrwistości sprzyjają długie i obfite miesiączki, niektóre diety odchudzające, dieta wegetariańska.

Co robić?

Zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie na badanie morfologiczne krwi. Czasem potrzebne jest badanie oceniające gospodarkę żelazem. W wielu wypadkach niedokrwistość można wyleczyć dietą. Jeść czerwone mięso i wątróbkę. Zawarte w nich żelazo jest łatwiej przyswajalne w obecności wit. C (jest jej dużo m.in. w papryce, kapuście kiszonej, cytrynach). Lekarz może też zalecić preparaty żelaza.

Zapalenie wątroby

Chodzi o chorobę wywołaną wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV). Można się nim zarazić podczas kontaktu z zakażoną krwią (w szpitalu, salonie tatuażu czy fryzjerskim, u kosmetyczki). Inną drogą zakażenia może być kontakt seksualny z osobą chorą lub nosicielem wirusa. Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) uszkadza wątrobę, ale przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. O chorobie może jednak świadczyć osłabienie, brak apetytu, bóle mięśni i stawów, kłopoty z koncentracją, stany podgorączkowe.

Co robić?

Zgłosić się do lekarza, który skieruje na badanie stężenia przeciwciał anty- HCV. Pojawiają się one średnio 8-10 tygodni po zakażeniu. Jeśli takie przeciwciała zostaną wykryte, wykonuje się test na obecność samego wirusa. Materiał genetyczny (RNA) wirusa to dowód na zakażenie. Poza tym wykonuje się m.in. tzw. próby wątrobowe, USG jamy brzusznej i ewentualnie biopsję wątroby. W leczeniu zwykle stosuje się 2 leki: interferon alfa i rybawirynę.

Dowiedz się więcej na temat: zmęczenie | choroby | anemia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje