Reklama

Pigułka na przekąskę?

Co powinnaś wiedzieć o suplementach diety.

Jeśli żyjesz bardzo aktywnie, w stresie, byle jak się odżywiasz - suplementy diety mogą być cennym wsparciem dla twojego zdrowia. Pod warunkiem wszakże, że przyjmujesz je rozsądnie.

Co to są suplementy?

• To preparaty mające za zadanie uzupełnienie naszej diety w substancje niezbędne dla zdrowia. Większość składników, jakie zawierają to związki chemiczne - flawonoidy, błonnik, kwasy omega-3 i -6, witaminy i minerały, które naturalnie występują w pożywieniu.

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie składu oraz oznakowania suplementów diety określa dokładnie, jakie składniki i w jakich formach mogą wchodzić w skład takich preparatów. Podaje też ich zalecane dobowe spożycie. Informacja o tym musi znaleźć się na opakowaniu.

Reklama

Pamiętaj, że suplementy nie leczą chorób. Ich zadaniem jest pomóc naszemu organizmowi, by pozostał w dobrym zdrowiu.

Czy ich działanie jest potwierdzone badaniami?

• Suplementy diety to produkty spożywcze, a więc - w przeciwieństwie do leków - nie muszą przechodzić badań klinicznych. By wprowadzić taki produkt na rynek, wystarczy go zarejestrować w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Niektóre suplementy mają badania kliniczne potwierdzające ich skuteczność. Producenci mogą wtedy umieścić na opakowaniu wskazania zdrowotne, np.: "wzmacnia kości", "obniża ciśnienie".

Od czego zależy skuteczność suplementów?

• Od tego jak są przyswajane przez ludzki organizm, a to z kolei zależy od sposobu produkcji. Suplementy zawierające syntetyczne składniki są tanie, jednak często wchłaniane przez organizm tylko w 10-30 proc. Z kolei suplementy naturalne wchłaniają się do organizmu w 30-70 proc. Jednak cena tych lepszych preparatów może być sporo wyższa.

Czy warto przyjmować "spalacze kalorii"?

• Nie ma, niestety, cudownej tabletki, która pomoże pozbyć się otyłości. Samo łykanie pigułek, bez racjonalnej diety i ruchu, nie przyniesie rezultatów. Natomiast może wspomóc odchudzanie. Suplementy przyspieszają przemianę materii, hamują apetyt, ułatwiają spalanie tłuszczów i ograniczają ich wchłanianie. Dzięki nim rezultaty mogą pojawić się szybciej i będą trwalsze.

• Będąc na restrykcyjnej, odchudzającej diecie możemy łatwo doprowadzić do niedoboru witamin i składników mineralnych. Dlatego, warto wtedy przyjmować suplementy witaminowe - szczególnie te z chromem (pierwiastek wspomaga przemianę materii).

Czy suplementy można przedawkować?

• Każdy preparat zawiera takie ilości witamin i minerałów, że stosując je zgodnie z zaleceniami trudno je przedawkować. Jednak może to nastąpić, gdy będziesz przyjmować kilka suplementów równocześnie. Ich składniki mogą się dublować lub wchodzić ze sobą w interakcje.

• To ważne, bo nadmiar witaminy A, żelaza czy cynku jest szkodliwy. Dlatego czytaj ulotki - tam podana jest informacja, jaki procent wskazanego dziennego spożycia pokrywa dany suplement. Jeśli nadal masz wątpliwości, poradź się farmaceuty.

Pamiętaj też, że zbyt długie i nadmierne przyjmowanie takich preparatów może wywołać bóle głowy, kłopoty żołądkowe a nawet zaburzenia rytmu serca.

Świat i Ludzie 32/2011

Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: suplementy diety | witaminy | leki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy