Przejdź na stronę główną Interia.pl

Jesienne dolegliwości żołądkowe

O tej porze roku zmieniamy dietę. Jemy nie tylko więcej, ale także bardziej tłusto i kalorycznie. Wtedy też dają o sobie znać wrzody, zaostrza się choroba refluksowa lub męczy zgaga. Jak sobie radzić z tymi dolegliwościami?

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Przyczyn powstania wrzodów może być wiele. Najczęściej jest to bakteria Helicobacter pylori wywołująca zapalenie. Ale błonę śluzową żołądka mogą też uszkodzić długo przyjmowane niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (np. aspiryna, naproksen). Czasem przyczyną jest nadmiar kwasu solnego produkowanego przez żołądek. Te czynniki sprawiają, że powstają ranki - nadżerki w błonie śluzowej. Z czasem mogą się powiększać i pogłębiać.

Reklama

Objawy choroby

Bólowi towarzyszy ssanie w żołądku, kojarzone z głodem. Przy wrzodach żołądka ból bywa najbardziej dokuczliwy zaraz po posiłku. Natomiast w przypadku wrzodów dwunastnicy nasila się godzinę po jedzeniu, po przebudzeniu na czczo (tzw. ból głodowy) oraz w środku nocy. Zwykle musimy wtedy coś szybko zjeść. Oprócz bólu dokuczają wzdęcia, nudności, wymioty, zgaga.

Co zrobi lekarz

Gastroskopia to podstawowe badanie w podejrzeniu choroby wrzodowej. Musisz wykonać ją na czczo, nie jeść i nie pić co najmniej 6 godzin przed badaniem. Gastrolog wprowadza przez przełyk cienki, bardzo giętki przewód zakończony minikamerą. Przed badaniem tylna ściana gardła zostaje znieczulona miejscowo, co powstrzymuje wymioty i zmniejsza dyskomfort. Na monitorze widać, co dzieje się w żołądku i dwunastnicy. Zwykle przy wrzodach żołądka (dwunastnicy - nie) lekarz pobiera podczas gastroskopii wycinki z owrzodzonego miejsca. Ogląda je pod mikroskopem i ocenia, czy są zmiany nowotworowe. Na pobranej próbce może przeprowadzić test wykrywający obecność bakterii powodującej wrzody. Gdy wykonanie gastroskopii nie jest możliwe, lekarz skieruje na rtg żołądka z kontrastem. Może zlecić też tomografię komputerową przewodu pokarmowego.

Leczenie

Gdy przyczyną wrzodów jest bakteria Helicobacter pylori, potrzebne będą antybiotyki i przyjmowanie leku przeciwwrzodowego, który hamuje wydzielanie kwasu solnego. Kuracja trwa zwykle 10 dni. Natomiast, gdy wrzody zostały wywołane przez niesteroidowe leki przeciwzapalne, wystarczy przyjmowanie leku przeciwwrzodowego, odpowiednia dieta i odstawienie leków, które zaszkodziły. Musisz zrezygnować z potraw pobudzających wydzielanie kwasu solnego: mocnej herbaty, kawy, alkoholu, tłustych i smażonych dań, słodyczy, marynat, ostrych przypraw np. pieprz, chilli, imbir. Unikaj produktów, po których dolegliwości nasilają się. Po leczeniu będziesz mogła wrócić do dawnego menu.

Co możesz zrobić sama

Odżywiaj się regularnie, według zasady "mało, a często". 4-5 małych posiłków o stałych porach to podstawa. Jedz powoli, bez pośpiechu. Ostatni, lekki posiłek zjedz godzinę przed snem. Unikaj gorących i bardzo zimnych potraw. Zrezygnuj z papierosów. W leczeniu pomoże napój z siemienia lnianego - 1-2 łyżeczki nasion zalej szklanką wrzątku, odstaw na noc, pij następnego dnia po kilka łyków między posiłkami. Napój ma śluzowatą konsystencję i pokrywa wnętrze żołądka ochronnym filmem. Jeśli jednak właśnie z powodu tej konsystencji nie jesteś w stanie go pić przygotuj sobie herbatkę z nagietka. Łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku, odstaw pod przykryciem do wystudzenia, pij między posiłkami.

Zgaga - objaw choroby lub niestrawność

Dokucza 1-2 godziny po obfitym, tłustym lub bardzo słodkim posiłku. Może pojawić się w nocy, po późno zjedzonej kolacji. Bywa objawem choroby, np. refluksowej, wrzodowej czy kamicy pęcherzyka żółciowego. Ale sporadycznie może zdarzyć się każdemu. Jej wystąpieniu sprzyja stres, palenie papierosów oraz zażywanie na pusty żołądek leków przeciwbólowych.

Objawy

Odczuwasz palenie, pieczenie w przełyku. Czasem, również w nadbrzuszu, a nawet ból w klatce piersiowej. Zgadze towarzyszy zwykle kwaśny lub gorzki smak w ustach, ssanie w żołądku, nudności, odbijanie.

Co zrobi lekarz

Gdy zgaga pojawia się rzadko, nie należy się niepokoić. Natomiast kiedy masz zgagę częściej niż dwa razy w tygodniu - lub towarzyszą jej wymioty, biegunka, zaparcia, skonsultuj się z lekarzem. Może być potrzebna gastroskopia, lub zrobienie innych badań, np. ekg, rtg, usg brzucha czy tomografii komputerowej klatki piersiowej.

Co możesz zrobić sama

Zrezygnuj z ubrań, które uciskają brzuch, np. ciasnych pasków. Ulgę przyniosą dostępne bez recepty leki zobojętniające kwas żołądkowy, np. Ranigast max ok. 6 zł. Pomóc może np. rozgryzienie kilku ziaren gorczycy. Mają odczyn zasadowy, który neutralizuje kwaśną treść w przełyku.

Dowiedz się więcej na temat: choroby | zdrowie | wrzody | żołądek

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje