Reklama

Jak poradzić sobie z biegunką

Nawet jeśli cały rok nie mieliśmy z nią problemów, na wakacjach mogą się one nam przytrafić.

Pojawieniu się biegunki sprzyjają wyjazdy za granicę, inna flora bakteryjna i jedzenie. Ale zdarza się też, że dopada nas latem w domu, np. po zjedzeniu niemytych czy niedojrzałych owoców. Mamy jednak sposoby, by szybko ją pokonać.

Domowe pogotowie

Biegunkę, czyli zapalenie żołądka i jelit wywołuje infekcja wirusowa lub bakteryjna. To reakcja organizmu na zatrucie substancjami toksycznymi. Dolegliwości zawsze towarzyszą bóle brzucha i nudności, czasami wymioty. Gdy trwa, trzeba jak najwięcej pić, by zapobiec odwodnieniu.

Jeżeli biegunka utrzymuje się dłużej niż 48 godzin, należy wybrać się do lekarza (u dzieci i osób starszych już po dobie potrzebna jest konsultacja). Zwykle jednak biegunki szybko mijają, nie pozostawiają uszczerbku na zdrowiu, chociaż podczas wakacji mogą nam popsuć kilka dni urlopu. Pomocny okaże się węgiel i elektrolity, ale możesz też wspomóc ich działanie.

Reklama

Woda z solą

Podczas biegunki tracimy bardzo dużo wody i elektrolitów, dlatego trzeba się nawadniać. Przygotuj wodę z dodatkiem soli (wystarczy łyżeczka na litr przegotowanej wody). W ciągu dnia najlepiej wypić dwa litry. Powinna mieć temperaturę pokojową. Tak zapobiegniesz utracie sodu z organizmu.

Jagody

Choć owoce są zakazane przy biegunce, jest jeden wyjątek - to jagody. Zawierają dużo garbników, dlatego powstrzymują nieprzyjemne dolegliwości. Na szczęście latem kupimy je bez problemu. Można jeść surowe jagody, a także ich przetwory. W sklepach zielarskich można kupić ich liście. Napar z nich to jeden z najszybszych sposobów na zatrzymanie biegunki.

Ryż

Gdy masz biegunkę, nie musisz głodować, ale ostrożnie wybieraj potrawy. Najlepszy jest ryż. Ugotuj z niego kleik i zjedz go z dodatkiem gotowanej marchewki, która uzupełni poziom potasu. Dobry będzie także kleik z kaszy jęczmiennej lub kukurydzianej. Na obiad można zjeść gotowaną pierś kurczaka.

Produkty zakazane

Gdy chcemy szybko uporać się z biegunką, z niektórych potraw powinnyśmy po prostu zrezygnować, bo mogą one dodatkowo nasilać jej objawy. Na pierwszym miejscu jest mleko i jego przetwory. Niewskazana jest też kawa, alkohol, napoje gazowane i słodycze. A także soki - zwłaszcza jabłkowy i winogronowy.

Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | biegunka | porady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy