Reklama

Jadłospis na długie życie

Pięć porcji warzyw, owoców lub soku dziennie wzmocni twoje zdrowie i pozwoli zachować urodę.

Warzywa i owoce dostarczają nam blisko 8 tysięcy składników, m.in. witamin, minerałów, enzymów, przeciwutleniaczy i błonnika, które służą utrzymaniu młodości i urody. Nie zastąpią ich preparaty z apteki. Dlatego wzbogacenie menu o żywność roślinną promuje ogólnopolska kampania "5 porcji warzyw, owoców lub soku", której inicjatorem jest Krajowa Unia Producentów Soków. Warto codziennie jeść przynajmniej 400 g różnokolorowych warzyw i owoców podzielonych na pięć porcji. Im więcej kolorów na talerzu, tym więcej barwników roślinnych, które jako przeciwutleniacze wzmacniają odporność i zapobiegają chorobom. Jedna porcja to 80-100 g. Można ja zastąpić 200 ml soku, gdyż ma on podobne wartości odżywcze jak świeże owoce i warzywa.

Reklama

Pora na pomidora

Dla zdrowia skóry ważne są pomidory: picie gęstego soku odmładza. Najcenniejszym związkiem jest likopen (przyswajamy go lepiej z pomidorów przetwarzanych). Zwiększa produkcję prokolagenu, z którego tworzy się kolagen, główne białko podporowe skóry. Do niedocenianych na naszych stołach warzyw należą dynia i szpinak. A naukowcy z East China Normal University uważają, że dania z dyni to najlepsza profilaktyka przeciw cukrzycy.

Powoduje regeneracje uszkodzonych komórek trzustki, które znów zaczynają wydzielać insulinę. Zadziwiajęcego odkrycia na temat szpinaku dokonali lekarze z Rutgers University. Zawiera on fitoekdysteroidy, które przydaję się w trakcie odchudzania: spowalniaję trawienie tłuszczów i dłużej czujemy sytość. Warto raczyć się cebulę. Poprawia pamięć, bo odtruwa mózg z toksyn i wspomaga hipokamp, część odpowiedzialną również za emocje. Dla pań idealna jest marchewka, źródło beta-karotenu. Jedzenie jednej dziennie chroni przed infekcjami, intymną grzybicą, chorobami serca i niektórymi rodzajami raka.

Owocowe co nieco

Jabłka są znakomite w porze jesiennych infekcji, gdyż wspomagają oczyszczanie płuc. Palacze chrupać powinni brzoskwinie: zawierają przeciwutleniacz kryptoksantyne wymiatająca wolne rodniki i powstrzymującą raka. Gruszki regulują perystaltykę jelit. Nektar gruszkowy to cenne źródło witamin P i C uszczelniających poszerzone naczynka i wspomagających ich leczenie. A miseczka borówek dziennie wzmacnia wzrok i psychikę, pozwala zachować sprawność umysłu do późnego wieku.

Owocowa apteczka

Agrest. Picie po 100 g soku trzy razy dziennie leczy dolegliwości reumatyczne.

Aronia. Szklanka soku dwa razy dziennie reguluje ciśnienie tętnicze, przeciwdziała rozwojowi miażdżycy i żylaków.

Cytryna. Aby złagodzić ból głowy, przyłóż do skroni na kilka minut plasterki cytryny.

Czarna porzeczka. Ćwierć szklanki soku dwa razy dziennie zmniejsza nadkwasotę.

Śliwka. Zmiksuj pół filiżanki suszonych śliwek, szczyptę cynamonu, 1 filiżankę mleczka kokosowego. Napój chroni naczynia krwionośne i serce.

Borówki. Garść jagód zalej 1/4 l brandy. Po 2 tygodniach przetrzyj. Jedz łyżeczkę raz dziennie. Na sprawny umysł.

Pogromcy tłuszczu

Bakłażany pieczone. Weź: 3 bakłażany, 3 ząbki czosnku, oliwę, sól. Bakłażany pokrój w plastry. Posól, odstaw na 20 minut. Piecz w dobrze nagrzanym piekarniku 20 minut. Bakłażan przeciwdziała skutkom spożywania tłustych potraw, ograniczając ich wchłanianie.

Brokuły gotowane. Weź: 1 brokuł, 2 ząbki czosnku. Gotowany do 10 minut brokuł podawaj z dodatkiem ziołowej soli i świeżego czosnku. Brokuły aktywizują przemianę materii. Zawarty w nich chrom pomaga gubić nadwagę.

Szpinak. Weź: 30 dag szpinaku, 2 jajka na miękko, 3 łyżki jogurtu, 2 łyżki oleju, pieprz, sól, sok z cytryny, natkę pietruszki. Drobno pocięty szpinak uduś na oleju. Przestudź, dodaj jajko i jogurt. Przypraw, udekoruj natką.

Przepisy na dobry humor

Sałatka z papryki: Skład: drobno pokrojona papryka czerwona i żółta, marynowana czuszka, czerwona cebula, łyżka posiekanej natki, pół szklanki jogurtu, ząbek czosnku, szczypta cukru. Paprykowa kapsaicyna pobudza mózg do wytwarzania hormonów szczęścia.

Banany w jogurcie. Weź: 4 pokrojone w plastry banany, pół litra jogurtu, 2 łyżki posiekanych listków mięty, szczyptę soli, pół łyżeczki cukru. Ubij trzepaczką jogurt, dodaj składniki. Banany i jogurt zawierają tryptofan, dzięki któremu w organizmie powstaje działająca rozweselająco serotonina.

W sezonie przeziębień

Gdy bierze cię choroba. Korzeń chrzanu pokrój w talarki, ułóż na talerzu, zasyp cukrem. Olejki eteryczne chrzanu działają jak antybiotyk. Pij łyżeczkę syropu trzy razy dziennie. Na katar. Wyciśnij w sokowirówce 500 g soku z czerwonej kapusty, dodaj 5 g szafranu i 250 g miodu. Zagotuj w garnuszku. Pij 1 łyżkę syropu trzy razy dziennie. Na zapalenie krtani. Pij łyżeczkę soku z czarnej porzeczki trzy razy dziennie. Na kaszel. Wydrąż w jabłku gniazdo nasienne, wypełnij dżemem malinowym i upiecz w piekarniku lub mikrofali. Na grypę. Pij szklankę dziennie mieszanki soku z marchwi, sałaty i szpinaku (porady dr Jadwigi Górnickiej z książki "Apteka Natury")


Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | warzywa | owoce | dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy