Przejdź na stronę główną Interia.pl

Dlaczego drętwieją ci ręce i nogi?

Czasem budzisz się ze zdrętwiałą ręką? Po chwili jednak nieprzyjemne mrowienie przechodzi?

Spokojnie, to nic groźnego. Może po prostu trzymałaś rękę pod głową? Czasem ręka lub noga zdrętwieje, gdy siedzisz długo w niewygodnej pozycji, na przykład przed komputerem. Zmiana pozycji zwykle rozwiązuje problem. Ale bywa, że drętwienie kończyn informuje o chorobie. Nie przegap sygnałów, jakie wysyła twoje ciało.

Niedobór witamin i minerałów

Reklama

To główna przyczyna drętwienia, a także skurczów kończyn. Zwykle chodzi o brak witaminy B6, czasem jeszcze magnezu, potasu i wapnia. Zwykle wystarczy pić codziennie rano sok pomidorowy, a dietę wzbogacić o ryby, chude mięso, nabiał, banany czy orzechy.

Zawał lub choroba niedokrwienna serca

Zwłaszcza u mężczyzn może zaczynać się drętwieniem i bólem lewej ręki. Dopiero po jakimś czasie dochodzą duszności i ból za mostkiem. Zwykle towarzyszą temu także uczucie niepokoju i trudności z oddychaniem. Ból spowodowany kłopotami z sercem nie mija nawet, gdy zmienisz pozycję lub nabierzesz powietrza. Dlatego, gdy drętwienie lewej ręki i ból nie przechodzą, szybko wzywaj karetkę.

Nerwica

Czasem ręce lub nogi drętwieją, gdy żyjesz w nieustannym stresie, z którym nie potrafisz sobie poradzić. Długotrwałe napięcie, rozdrażnienie, lęk, niepokój - wszystko to sprawia, że centralny układ nerwowy zaczyna się buntować. Mrowienie jest sygnałem, że powinnaś zwolnić. Gdy do dochodzą do niego bóle brzucha lub kołatanie serca, może to świadczyć o zaawansowanej już nerwicy. Powinnaś odpocząć, zrelaksować się, pójść na masaż, a jeśli to nie pomoże - odwiedzić neurologa.

Padaczka

Drętwienie ręki może świadczyć o zbliżającym się napadzie epilepsji.

Parastezja


Mrowienie w kończynach, a nawet silne uczucie zimna lub gorąca, to charakterystyczne objawy uszkodzenia nerwów obwodowych. Stan taki nazywa się parestezją albo czuciem opacznym.

Objaw udaru mózgu

Gdy drętwieje ręka i noga po jednej stronie ciała, może to zwiastować udar mózgu. Zwłaszcza, jeśli tym objawom towarzyszą kłopoty z mową i zaburzenia widzenia.

Kręgosłup cię ostrzega

Drętwienie rąk i nóg wskazuje na kłopoty z kręgosłupem. Uczucie mrowienia w ręce tuż po przebudzeniu może być objawem przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa. Gdy cierpną nogi, to sygnał ze strony odcinka lędźwiowego. Być może dźwigałaś coś ciężkiego, pracowałaś lub siedziałaś miesiącami w jednej pozycji, a do tego nie gimnastykowałaś się. W obu wypadkach nie obejdzie się bez wizyty u lekarza ortopedy i badań (rtg). Tymczasem marsz na spacer, pilates lub na basen.

Dowiedz się więcej na temat: bół kręgosłupa | epilepsja | atak serca

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje