Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Coś na powiece!

Powieki chronią oczy, ale czasami same potrzebują pomocy. Natychmiast reaguj na każdą zmianę w ich wyglądzie, bo nieleczone mogą zagrozić wzrokowi.

Skóra na powiece jest wyjątkowo cienka, ale ma gruczoły łojowe. Pojawiające się na niej krostki i grudki są najczęściej wywoływane zakażeniem bakteryjnym.

Reklama

Jęczmień

To najczęstsze schorzenie powiek. Jęczmień może być wewnętrzny lub zewnętrzny, ale zawsze jest bardzo bolesny. Powieka najpierw staje się czerwona i puchnie, a później tworzy się krostka wypełniona ropą. Jęczmień jest gronkowcem, ropnym zapaleniem gruczołów na brzegach powiek. Ulgę przyniosą okłady rozgrzewające.

Gradówka

Na brzegu powieki pojawia się zgrubienie, które wypukla się pod skórą. Gradówka, czyli przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego, tworzy się po zaczopowaniu ujścia gruczołu. Jeśli guzek jest mały, pomoże maść lub okład rozgrzewający. Gdy jest duży (wielkości połówki ziarnka grochu), nie obejdzie się bez chirurga.

Żółte kępki

Są wypukłe, ale nie swędzą. To złogi cholesterolu, które odkładają się, gdy jego poziom w organizmie jest za wysoki. Oznacz poziom cholesterolu i trójglicerydów. Zmień dietę!

Pęcherzyki

Wywołuje je wirus opryszczki. Pęcherzyki są wypełnione surowiczą lub ropną cieczą, z której tworzą się bolesne strupy. Konieczna wizyta u okulisty.

Dlaczego drżą?

Drżenie powiek bywa sygnałem braku magnezu lub zaburzeń pracy układu nerwowego. Do diety wprowadź chleb razowy, kaszę gryczaną, migdały i orzechy.

JOG

Dowiedz się więcej na temat: oczy | Powieki | jęczmień

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje