Reklama

Reklama

Chroń znamiona na urlopie

Czekasz na urlop, marząc o chwili kiedy wreszcie wygrzejesz się na słońcu. Cieszy cię myśl o opaleniźnie. Zanim jednak postanowisz zakosztować kąpieli słonecznych, przeczytaj ten tekst.

Czerniak to złośliwy nowotwór, który rozwija się na skórze. Jego ryzyko zwiększają m.in. jasna karnacja, poparzenia słoneczne oraz wizyty w solarium. Dlatego, zanim wybierzesz się na plażę, sprawdź czy znasz złote zasady ochrony przed czerniakiem.

Reklama

Ranne i popołudniowe słońce

Unikaj opalania się, gdy słońce stoi w zenicie. Schowaj się w cień w godzinach 11-16.

Noś kremy z filtrem

Jeśli masz jasną karnację, stosuj kremy z najwyższymi dostępnymi filtrami. Pamiętaj, że trzeba nałożyć je powtórnie po kilku godzinach, nie zapominaj też powtórzyć tej czynności po kąpieli. Jeśli masz ciemną karnację, używaj filtru o faktorze 30. A gdy jedziesz do tzw. ciepłych krajów, zaopatrz się także w krem z wyższym faktorem.

Bądź damą

W lecie noś kapelusze i okulary przeciwsłoneczne. Czerniak może się bowiem rozwinąć także pomiędzy włosami i... w oku!

Regularnie oglądaj skórę

Dzięki temu szybko zauważysz nowe znamiona lub zmiany na starych. Jeśli tak, nie zwlekaj z wizytą u dermatologa. Wcześnie wykryty czerniak jest całkowicie wyleczalny.

Chroń znamiona

Jeśli masz na skórze pieprzyki, narośle lub znamiona, chroń je przed ostrym światłem słonecznym. Wychodząc na plażę czy do ogródka, smaruj je kremem z wysokim filtrem, to zapobiegnie ich zrakowaceniu.

Pozwól się zbadać

Do swojego kalendarza badań wpisz raz w roku wizytę u dermatologa.

Zapomnij o solarium

Badania wykazują, że w wielu zakładach oferujących tą usługę w Polsce sprzęt nie spełnia bezpiecznych norm. Ponadto warto wiedzieć, że taka opalenizna jest szczególnie niebezpieczna dla młodej skóry. Jeśli nie możesz żyć bez opalenizny, sięgnij po preparaty samoopalające.

Dowiedz się więcej na temat: porady | zdrowie | czerniak | wakacje | Słońce | znamiona | lato | skóra

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje