Reklama

Reklama

Atrakcyjność uzależnia

Szybkie tempo życia, restrykcyjne kanony piękna i rozwój technologiczny sprawiają, że do listy chorób cywilizacyjnych lekarze wciąż dopisują nowe nałogi, jak np. uzależnienie od internetu, czy telefonu komórkowego. My prezentujemy te, które wiążą się z dążeniem do bycia modnym, zgrabnym i atrakcyjnym.

Fitoreksja

Zaburzenie to charakteryzuje się przesadną dbałością o swoją formę, podporządkowaniem swojego życia tylko jednemu celowi: byciu "fit". Osoby uzależnione odczuwają psychiczny dyskomfort, gdy nie opuszczą choćby jedne ćwiczenia.

Reklama

Istnieje też odmiana tego zaburzenia - bigoreksja  - charakteryzuje się przesadną dbałością o swoje mięśnie. Dotyczy zatem przeważnie młodych mężczyzn, którzy są stałymi bywalcami siłowni. Stosowanie diety białkowej oraz przyjmowanie sterydów anabolicznych powoduje u nich z czasem poważne problemy zdrowotne, takie jak uszkadzanie narządów wewnętrznych, problemy z potencją oraz wpływają negatywnie na skórę kości, zęby, paznokcie i włosy. Gdy efekt ćwiczeń fizycznych przestaje być zadowalający, niektórzy uzależnieni wszczepiają sobie implanty mięśni.

Reklama

Reklama

Reklama