Reklama

Złodziej kości

Osteoporoza nie boli. Sprawdź, jak jej zapobiegać i jak uniknąć groźnych powikłań.

Choć narażone są na nią głównie kobiety po 50. roku życia, osteoporoza dotyka także ciężarne, karmiące matki oraz mężczyzn po 70-tce. Jeśli jesteś w grupie ryzyka, warto poddać się badaniu diagnostycznemu.

Objawem wskazującym na osteoporozę jest tzw. niskoenergetyczne złamanie kości (np. w czasie niezbyt mocnego uderzenia; w zaawansowanej chorobie potrafi do niego dojść w czasie kichnięcia!). Bądź świadoma, że może to być sygnał ostrzegawczy.

Szybka diagnoza i wprowadzenie leczenia (tabletki, iniekcje dożylne i podskórne) powstrzyma rozwój osteoporozy.

Reklama

Inny objaw to utrata wzrostu. Jak tłumaczy dr n. med. Maria Rell-Bakalarska, przy obniżeniu o 4 cm istnieje wysokie prawdopodobieństwo złamania kręgosłupa (w 60 proc. są one bezobjawowe).

Nie lekceważ problemu! Złamanie szyjki udowej może nawet doprowadzić do śmierci.

Działaj profilaktycznie. Przede wszystkim zadbaj o dietę. Poza wapniem powinna być bogata w witaminę D (tę w sezonie jesienno-zimowym powinnaś suplementować), która wspomaga jego wchłanianie. Ważna jest także aktywność fizyczna.

Wzmocnij kości

Brokuły i inne warzywa kapustne, np. jarmuż, brukselka, kapusta, a także rośliny strączkowe zawierają od 50 do 100 mg wapnia w 100 gramach.

Jogurt. Kubek jogurtu pokrywa ok. 30 proc. dziennego zapotrzebowania na wapń i 20 proc. na witaminę D. Jogurt grecki, choć jest bogatszym źródłem białka, zawiera mniej wapnia niż zwykły jogurt. kość zdrowa kość z osteoporozą

Kasza gryczana. A także jaglana, jęczmienna czy manna są nie tylko niezłym źródłem wapnia, ale też magnezu, miedzi, cynku i manganu.

Migdały. Już 20 sztuk pokrywa około 25 proc. dziennego zapotrzebowania na wapń. Możesz spożywać także mleko migdałowe.

SHOW 22/2017

Show
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy