Reklama

Zbieraj chwasty!

Zrobisz z nich leczniczy napar, maseczkę albo sałatkę czy koktajl. Dzikie rośliny to nasza rodzima superżywność. Mają moc!

Zamiast wydawać majątek na suplementy, zbieraj je na łąkach i polach! Nie musisz ich wysiewać, podlewać ani pielić. Wyrosną same! Mowa o dzikich roślinach i chwastach.

Większość z nich znamy doskonale. Pokrzywa, krwawnik czy mniszek lekarski (popularny mlecz) to cenione przez medycynę naturalną składniki leczniczych naparów i maści. Ale oprócz właściwości leczniczych chwasty zawierają ogromne ilości substancji odżywiających nasz organizm: witamin i minerałów. Są więc doskonałą bazą dla kuracji przeciwstarzeniowych, odchudzających i uodparniających. Dzięki dużemu stężeniu aktywnych bioskładników można je nazwać superżywnością! "Nie trzeba sięgać po egzotyczne rośliny, jak spirulina, jagody acai czy bulwy maca.

Reklama

Superżywność mamy w zasięgu ręki", pisze Karin Greiner, autorka książki "Superfood z ogrodów, łąk i lasów". Wszystkie chwasty obfitują w witaminy: C, A, E oraz witaminy z grupy B, a także minerały: żelazo, wapń, potas, fosfor. Pod względem zawartości tych składników żadne inne rośliny nie mogą z nimi konkurować.

Przykład? Podagrycznik pospolity, występujący często w zacienionych miejscach przy ogrodzeniach lub pod drzewami, zawiera cztery razy więcej żelaza i witaminy C niż szpinak, a już kilka listków mniszka lekarskiego zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminę K. Gorzki smak większości chwastów świadczy o dużej zawartości substancji odtruwających i zwalczających wolne rodniki. W sezonie najlepiej jedz je codziennie, używając do różnych potraw.

Świeże, młode liście mniszka, pokrzywy czy koniczyny nadają się do wiosennych koktajli. Goryczkę przełamią banan, jabłko i sok z cytryny. Z liści i kwiatów przyrządzaj sałatki. Dobrze komponują się z rukolą, rzeżuchą, szczypiorkiem, rzodkiewką, ugotowanym na twardo jajkiem lub parmezanem, kremem balsamicznym.

Młode liście pokrzywy czy podagrycznika możesz dodać do omletu, pesto, zrobić ziołowe masło (więcej przepisów w książkach: "Pyszne chwasty" i "Jadalne kwiaty" Małgorzaty Kalemby-Dróżdż).

Lecznicze napary

Podagrycznik - łagodzi bóle stawów spowodowane dną moczanową i reumatyzmem. Reguluje przemianę materii. Łyżkę suszonych lub 2 łyżki posiekanych świeżych liści zalej szklanką wrzątku, odstaw pod przykryciem do ostygnięcia, pij po 1/3 szklanki 3 razy dziennie.

Mniszek lekarski - działa żółciopędnie i moczopędnie, oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cukru. Pokrój 50 gramów świeżych liści i korzeni i gotuj w 1 litrze wody przez 2 minuty.

Krwawnik - działa przeciwzapalnie i przeciwkrwotocznie. Leczy zaburzenia żołądkowo-jelitowe i niestrawności. Reguluje metabolizm i apetyt. Łyżkę suszonych kwiatów zalej wrzątkiem i zaparzaj 10 min.

SHOW 10/2017

Show
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama