Reklama

Zawsze świeży oddech

Nieprzyjemny zapach z ust potrafi zniechęcić do bliskich rozmów. Sprawia, że tracimy pewność siebie. Ogranicza nasze życie towarzyskie.

Ludzie cierpiący na tę przypadłość często nie zdają sobie sprawy z problemu. Ci, którzy o nim wiedzą, czują się tym faktem bardzo skrępowani, uważają, że w znacznej mierze obniża ich pewność siebie i jest powodem ograniczenia relacji z innymi.

Źródło problemu

W 80 proc. przypadków, przyczyna znajduje się w ustach. Brzydki zapach spowodowany jest stanem zapalnym dziąseł i chorobami przyzębia. Może go wywoływać również próchnica lub stan zapalny zęba czy nagromadzenie kamienia i osadu nazębnego. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta u dentysty.

Wiele osób, które mają ten problem, zwyczajnie zaniedbuje jamę ustną. Optymalne dla zachowania czystości jest mycie zębów dwa razy dziennie. Pamiętaj o nici dentystycznej i płynie do płukania ust.

Jeśli nie zęby, to co?

Inną przyczyną nieświeżego oddechu mogą być spowodowane częsty mi anginami zagłębienia w migdałkach, w których gromadzą się bakterie. Laryngolog zaleci kurację antybiotykiem lub usunięcie migdałków.

Bywa, że przyczyną problemu jest choroba wrzodowa żołądka lub stan zapalny śluzówki. W takim wypadku pomoże gastrolog.

Codzienna higiena

W wielu przypadkach za nieświeży oddech odpowiada niewłaściwa pielęgnacja jamy ustnej. Ważne, żeby czyścić nie tylko zęby, ale także przestrzenie między nimi, język, jak również używać płynu do płukania ust. Dopiero kompleksowy zabieg gwarantuje czystość.

Na pomoc!

Guma do żucia pomoże, jeśli potrzebujesz szybkiego odświeżenia, a nie masz możliwości umycia zębów. Wybierz taką bez cukru i żuj ją 20 min.

Marta Lewandowska

Reklama
Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: oddech | ząb | nieświeży oddech
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy