Reklama

Zastój limfy

Jesteś wciąż opuchnięta, nie możesz schudnąć? Są proste sposoby, by oczyścić i „rozruszać” układ limfatyczny.

Układ chłonny jest uzupełnieniem krwionośnego - płynąca w nim limfa to przefiltrowana do tkanek obwodowych część osocza krwi. Transportuje ona składniki odżywcze z krwi do tkanek i odwrotnie, pomaga usunąć z nich nadmiar płynów, w limfie dojrzewają limfocyty, chroniące nas przed wirusami i bakteriami.

Krążenie limfy

Układ chłonny nie ma własnej "pompy", odpowiedzialnej za krążenie limfy. Jej ruch odbywa się dzięki: skurczom mięśni w węzłach i naczyniach limfatycznych, ujemnemu ciśnieniu w klatce piersiowej (wytwarza się, gdy oddychamy przeponą), skurczom mięśni szkieletowych i pulsowaniu sąsiadujących z nimi tętnic.

Reklama

Gdy to krążenie spowalnia albo dojdzie do zablokowania ruchu limfy, zaczynamy źle wyglądać i chorować. Rozwijają się obrzęki (nóg, twarzy, dłoni), mamy problemy ze skórą, dokuczają nam migreny i nawracające infekcje, ciągle jesteśmy zmęczone, mamy nadwagę i nie możemy schudnąć, mimo stosowania niskokalorycznej diety.

Lepszy przepływ

 Co pomoże na zastoje limfy? 

Codzienna dawka ruchu: spacer, marsz - podnosząc nogi, pobudzisz węzły chłonne pod kolanami i w pachwinach, natomiast ruszając rękoma - te pod pachami, podskoki, skakanie na skakance, unoszenie i opuszczanie pięt - ruch w górę i dół powoduje wtłaczanie nadmiaru płynów do układu limfatycznego, dzięki czemu chłonka staje się rzadsza, a organizm może sprawnie się oczyścić.

Ćwiczenia oddechowe - kilka razy dziennie - na spacerze, w pracy, w domu - rób ćwiczenia oddechowe. Oddychaj przez parę minut głęboko z przepony (a nie, jak zwykle, z klatki piersiowej).  

Masaż. Przed kąpielą masuj skórę suchą szczotką, w trakcie - stosuj naprzemienne ciepłe i zimne prysznice. Pamiętaj, zawsze od dołu do góry - w kierunku serca. 

Luźne ubranie. Nie noś obcisłej bielizny, spodni, skarpetek, które tworzą zatory. Chodź w wygodnych butach z naturalnych materiałów.

Co jeść i pić?

Do jadłospisu wprowadź pokarmy poprawiające przepływ limfy: zielone warzywa, cytrusy, buraki, owoce jagodowe i o niskiej zawartości cukru, czosnek, awokado, orzechy - włoskie i brazylijskie, nasiona chia, nasiona dyni, słonecznika, żurawinę, siemię lniane, przyprawy korzenne, cynamon, kurkumę, pieprz.

Wyeliminuj produkty przetworzone, soję, rafinowane sól i olej, sztuczne słodziki.

Nawadniaj organizm. Najlepsze sposoby to: popijanie przez cały dzień ciepłej wody - co 10-15 minut, picie wody z cytryną lub wody strukturalnej - to np. woda z lodu (przegotowaną włóż na 4 godziny do zamrażalnika, a potem rozmroź), jest łatwiej absorbowana przez organizm.

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy