Reklama

Reklama

Wypuklina krążka międzykręgowego

Objawia się przewlekłym bólem pleców i drętwieniem nóg. Zwykle ma charakter odwracalny, rehabilitacja pozwala bowiem cofnąć zmiany.

Przyczyny

Kręgosłup to rusztowanie, na którym opiera się cała górna połowa naszego ciała. Dźwiga jego ciężar i jest poddawany znacznym przeciążeniom. 

Ważnym elementem kręgosłupa jest krążek międzykręgowy. To płaska struktura łącząca kręgi, zbudowana z elastycznego pierścienia włóknistego, który tworzy jego zewnętrzną otoczkę, oraz galaretowatego jądra miażdżystego, znajdującego się w środku. 

Pierścień tworzy elastyczne połączenie, które umożliwia wykonywanie ruchów, a jądro jest amortyzatorem absorbującym przeciążenia. 

Jednak z upływem czasu pierścień włóknisty staje się mniej plastyczny. Jest to związane z naturalnym procesem odwodnienia jego struktury, co w badaniu rezonansu magnetycznego jest opisywane jako: dehydratacja krążka międzykręgowego. 

Reklama

Tak zmieniony staje się kruchy i bardziej podatny na uszkodzenia związane z przeciążeniami. Ponadto jego osłabiona struktura nie jest już w stanie utrzymać jądra miażdżystego na miejscu. 

Pod wpływem znacznego obciążenia jest ono "wyciskane" spomiędzy trzonów kręgów i wysuwa się poza obręb krążka międzykręgowego:jeśli nie towarzyszy temu przerwanie ciągłości pierścienia, przesunięcie jest niewielkie i określa się je jako wypuklina krążka międzykręgowego.

W przypadku pęknięcia pierścienia jądro całkowicie wysuwa się na zewnątrz - mamy wtedy do czynienia z przepukliną jądra miażdżystego. 

W obu sytuacjach może dojść do ucisku sąsiednich struktur, np. korzenia nerwowego. Takie zmiany są wyrazem rozwijającego się zwyrodnienia kręgosłupa i najczęściej mamy z nimi do czynienia w odcinku lędźwiowym. 

Najczęstsze dolegliwości

O chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa lędźwiowego świadczą: 

przewlekły ból w dolnej części pleców, który zwykle ma charakter pobolewania z okresowymi zaostrzeniami, związanymi z dźwiganiem, pochylaniem się do przodu, gwałtownym ruchem skrętnym tułowia, ustępującymi po krótkim odpoczynku; 

bóle i drętwienie nóg, szczególnie obejmujące tylko określone fragmenty (np. łydkę, udo, stopę), związane z uciskiem wypuklin na korzenie nerwowe; 

osłabienie mięśni nóg, także o charakterze wybiórczym (np. osłabienie stopy albo kolana).

Dowiedz się więcej na temat: kręgosłup | ból kręgosłupa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje