Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wstydliwa choroba stóp

Ta mało przyjemna dolegliwość jest bardzo zaraźliwa. Dlatego, gdy tylko dostrzeżesz jej objawy, od razu przystąp do walki.

Może pojawić się między palcami i atakować też paznokcie albo objawiać się drobniutkimi pęcherzykami na podeszwach stóp, zaczerwienioną i swędzącą skórą. Ale również nadmierne rogowacenie i złuszczanie się naskórka całej stopy jest odmianą grzybicy. Zwykle towarzyszy jej też brzydki zapach. Chorobie sprzyjają za ciasne buty, skarpetki wykonane ze sztucznych tkanin, niedokładne wycieranie przestrzeni między palcami, przypadek - nietrudno się nią np. zarazić na basenie czy na siłowni. 

Działaj od razu

Reklama

Kiedy się pojawi, trzeba jak najszybciej zastosować miejscowe Ważne! Jeśli masz problem z nadpotliwością stóp, stosuj pudry i zasypki, które pomogą utrzymać ich suchość. preparaty przeciwgrzybicze (kupisz je w aptece bez recepty). Ale gdy te nie zadziałają, trzeba zgłosić się do dermatologa. Warto także pamiętać, że grzybica lubi powracać, a przyczyną może być nasze, wcześniej zarażone, obuwie. Dlatego jeśli nie chcesz go wyrzucać, należy je zdezynfekować specjalnym sprejem (kupisz go w drogerii lub w sklepie z butami). Można do tego użyć sody, ale ta może okazać się za mało skuteczna. 

W początkowej fazie warto się wspomóc również domowymi sposobami: 

Czosnek. Obierz go i zmiadż. Umieść między dwoma kawałkami gazy i zrób okład na chore miejsce. Zmieniaj opatrunek na świeży co 3 godziny. Możesz też moczyć stopy w wodzie z rozgniecionym czosnkiem. 

Roztwór z octu jabłkowego. Wlej szklankę octu do miski z ciepłą wodą. Mocz nogi ok. 15 minut. Stosuj 2-3 razy w tygodniu. 

Pasta z kurkumy. Dodaj odrobinę wody do 3 łyżeczek proszku z kurkumy. Papkę nakładaj na chore paznokcie. Zmyj po 30 min. Stosuj 2 razy dziennie, tylko uważaj, bo kurkuma bardzo brudzi. 

Płyn do płukania jamy ustnej. Posmaruj nim zainfekowane paznokcie lub dodawaj razem z octem do kąpieli stóp.

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje