Reklama

Wrzosowe kuracje na infekcje

​Do celów leczniczych wykorzystuje się głównie kwiaty i górne części rośliny będące źródłem garbników, flawonoidów (kwercetyny i mirycetyny), olejków eterycznych, kwasów organicznych oraz soli mineralnych z dużą zawartością krzemionki i potasu.

Jak zbierać i suszyć

Wrzos najlepiej zbierać w momencie, gdy rozpoczyna się okres jego kwitnienia, a więc pod koniec sierpnia. Znaleźć go można w borach sosnowych, na polanach oraz zrębach leśnych. Ponieważ jest rośliną kwasolubną, występuje głównie na suchym podłożu lub na torfowiskach. 

Zbierając wrzos, należy ścinać kwitnące gałązki mniej więcej w połowie ich długości. Można je potem suszyć w zacienionych i przewiewnych miejscach bądź w piekarniku rozgrzanym do 35°C. Gdy roślina dobrze wyschnie, należy ją połamać i wraz z kwiatami, które opadły, umieścić w szczelnie zamykanym słoiku. Tak przygotowany wrzos można przechowywać przez rok. 

Reklama

Przygotowuje się z niego przede wszystkim napary i odwary, które doskonale sprawdzają się przy przeziębieniach i w różnego rodzaju schorzeniach dróg moczowych. Wspomagają również leczenie niektórych chorób nerek, np. zapalenia miedniczek nerkowych. 

Uwaga: Bardzo cennym surowcem jest także miód wrzosowy. Można go stosować w chorobach układu pokarmowego - łagodzi stany zapalne żołądka i jelit. Wystarczy jeść jedną łyżeczkę przed każdym posiłkiem. 

Na dolegliwości pęcherza

Jedną łyżkę ziela zalej szklanką letniej wody. Doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu przez kilka minut. Po wystudzeniu przecedź.

Tak przygotowany napój pij po pół szklanki dwa lub trzy razy dziennie. Kuracja powinna trwać około 10 dni.  

Na przeziębienie

Jedną łyżkę ziela zalej szklanką gorącej wody, przykryj i odstaw na 20 minut. Napar przecedź. 

Pij przy przeziębieniu po szklance dwa razy dziennie przez tydzień. Jeśli zależy ci na wzmocnieniu układu odpornościowego, wypijaj szklankę wrzosowego naparu raz dziennie przez 15-20 dni. 

Przeciwzapalny napar

Trzy garści suszu z wrzosu wsyp do garnka i zalej dwoma litrami wrzątku. Po 10 minutach przecedź napar i wlej go do wanny z ciepłą wodą. 

Kąpiel zadziała przeciwzapalnie, ściągająco i uspokajająco - złagodzi stany zapalne skóry i zmniejszy napięcie nerwowe. 

Na problemy z nerkami

Zmieszaj 50 g kwiatostanu wrzosu, 50 g ziela skrzypu polnego, 100 g liści borówki brusznicy, 20 g liści brzozy oraz 20 g liści orzecha włoskiego. 

Dwie łyżki mieszanki zalej dwiema i pół szklankami wody i odstaw na godzinę. Gotuj pod przykryciem przez trzy minuty, a potem odstaw na 10 minut. 

Po odcedzeniu pij 1/3 lub pół szklanki trzy lub cztery razy dziennie między posiłkami (min. 30 minut przed lub po jedzeniu) aż do ustąpienia dolegliwości.

Zobacz także:


Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama