Reklama

Reklama

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Leczenie

Jeśli masz niezbyt nasilone objawy, lekarz przepisze ci preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), np. aminosalicylany.

W stanach zaostrzenia się dolegliwości, oprócz NLPZ lekarz zaordynuje kortykosteroidy doustne, dzięki którym można uzyskać wygojenie się błony śluzowej; nie należy stosować ich zbyt długo, bo zwiększają ryzyko osteoporozy, zaćmy, nadciśnienia, otyłości i schorzeń kardiologicznych.

Coraz częściej gastroenterolodzy zalecają tzw. bezpieczne steroidy (Budezonid MMX). Są to leki refundowane. Jednak, gdy mimo ich przyjmowania biegunki i bóle brzucha nie ustąpią, konieczne będą leki immunosupresyjne - hamują nadmierną aktywność układu odpornościowego, dzięki czemu zmniejsza się liczba przeciwciał i wygasza stan zapalny; można stosować je przez dłuższy czas, nawet kilka lat.

Jeżeli powyższe terapie zawodzą, stosuje się leki biologiczne (celowane). Oddziałują na receptory TNF-alfa (tumor necrosis factor - czynnik martwicy guza), odpowiedzialne za stan zapalny i powstawanie wrzodziejących ran w jelicie. Niestety, u niektórych chorych nie są skuteczne, poza tym niosą ryzyko działań niepożądanych. Bywa i tak, że na początku przynoszą poprawę, ale po dłuższym stosowaniu przestają działać.

Od niedawna chorzy na WZJG mogą być leczeni przeciwciałem monoklonalnym nowej generacji - wedolizumabem. W przeciwieństwie do innych leków biologicznych działa on tylko w miejscach objętych stanem zapalnym. Terapia jest refundowana. Lek podaje się we wlewach (zabieg trwa 30 minut). W początkowym etapie leczenia na wlewy trzeba zgłaszać się częściej, zaś po uzyskaniu poprawy wystarczy zaaplikować lek raz na miesiąc lub raz na dwa miesiące. Dzięki terapii można uniknąć ryzyka operacji usunięcia jelita grubego.

Reklama

***

#POMAGAMINTERIA

Zróbmy małym pacjentom prezent na Dzień Dziecka

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, na II piętrze, w budynku najbardziej oddalonym od wejścia, znajduje się mały oddział - Oddział Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych z sześcioma izolatkami. To tutaj trafia część dzieci chorych na nowotwory, żeby skorzystać z - czasami ostatniej - szansy powrotu do zdrowia i życia. Stowarzyszenie Koliber prowadzi zbiórkę, by z okazji Dnia Dziecka podarować małym pacjentom - nie zabawki, bo ich tam nie mogą mieć - ale m.in. nowe materace i pościel. Sprawdź szczegóły >>>

WESPRZYJ ZBIÓRKĘ >>>

 

Zobacz również:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje