Reklama

Reklama

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Nieleczone w porę prowadzi do niewydolności jelita i stwarza wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia raka jelita grubego.

Istotą schorzenia jest zjawisko autoagresji. Układ immunologiczny chorej osoby wytwarza przeciwciała atakujące własne tkanki, w tym przypadku błonę śluzową jelita grubego. Jak każde ze schorzeń autoimmunizacyjnych, WZJG ma charakter przewlekły.

Oznacza to, że choroby nie daje się wyleczyć, można jedynie uzyskać długą remisję, czyli ustąpienie objawów. Gdy dzięki terapii wycisza się stan zapalny, samopoczucie chorego ulega poprawie i może wrócić on do normalnego funkcjonowania.

Sygnały

Reklama

Pierwszym objawem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest biegunka z domieszką krwi i śluzu. Liczba wypróżnień może sięgać 20 w ciągu dnia!

Ponadto występują:

- silne bóle brzucha wywołane skurczami jelita,
- naglące parcia na stolec,
- utrata apetytu,
- utrata wagi (w ciągu kilku tygodni można stracić 20 kg),
- stany podgorączkowe.

Podczas kolejnych rzutów stan zapalny obejmuje coraz większy obszar jelita i objawy są coraz bardziej dotkliwe.

Nie wiadomo, z jakich powodów układ immunologiczny zaczyna wytwarzać nieprawidłowe przeciwciała. Zdaniem ekspertów, dużą rolę odgrywają tu czynniki genetyczne. By jednak choroba się ujawniła, musi pojawić się jakiś czynnik wywołujący. To może być: silny stres, infekcja wywołana przez wirusy (np. grypa), a także duże wahania poziomu hormonów w organizmie.

Badania

Gdy zgłosisz się do lekarza POZ, zleci ci:

- rutynowe badanie krwi - morfologię, OB, CRP,
- badanie kału - oddaje się 3 próbki kału pobranego 3 razy w ciągu 6-7 dni,
- badanie immunologiczne - analizę krwi na przeciwciała skierowane przeciwko własnym tkankom,
- USG jamy brzusznej.

Zostaniesz skierowana do gastroenterologa, który zbada brzuch palpacyjnie i osłucha stetoskopem, a następnie zleci:

- kolonoskopię - jest kluczowa w rozpoznawaniu WZJG; podczas tego badania lekarz gastroenterolog wprowadzi do odbytnicy wziernik z kamerą i światłowodem i obejrzy od środka błonę śluzową jelita grubego (na monitorze widać charakterystyczne owrzodzenia i nacieki zapalne),
- tomografię komputerową - stosuje się ją ze szczególnych wskazań, np. gdy kolonoskopia nie jest możliwa lub jej wynik jest niejednoznaczny.

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje