Reklama

Właściwości lecznicze berberysu

Berberys, znany również jako kwaśnica pospolita, to doceniana od tysiącleci roślina lecznicza. Stosowano ją między innymi do oczyszczania wątroby i leczenia schorzeń układu pokarmowego. Berberys posiada jednak więcej niezwykłych właściwości.

Berberys wykorzystywany był w medycynie już setki lat wstecz. W Polsce korzystali z niego znachorzy, aby zapobiegać rozwojowi szkorbutu u swoich pacjentów. Z korzenia tej rośliny przygotowywano wywar na kolki wątrobowe. Lecznicze właściwości posiada również kora oraz liście berberysu.

Na przeziębienie

Owoce berberysu to bogate źródło soli mineralnych i witamin, a w szczególności witaminy C. Dlatego nazywane są również "polskimi cytrynami". Ze względu na zawartość cennych substancji, owoce berberysu używane są do wspomagania organizmu w walce z przeziębieniem. W tradycyjnej medycynie ludowej zasuszone owoce dodawano do naparów, aby podnieść odporność zmagającego się z chorobą pacjenta.

Reklama

Natomiast wyciąg z kory stosuje się przy infekcjach bakteryjnych, ponieważ ta część rośliny zawiera dużo berberyny, a co za tym idzie, ma działanie antybakteryjne. Stosowanie berberysu powinno mieć jednak charakter doraźny. Nie powinno się go stosować zbyt długo, gdyż może odkładać się w sercu, wątrobie oraz trzustce.

Na trawienie

Berberys poprawia również pracę układu pokarmowego. Picie naparu z liści tej rośliny załagodzi bóle żołądka, nudności i uczucie przepełnienia, gniecenia w brzuchu. Berberys działa również żółciopędnie, dlatego przywraca prawidłową czynność wątroby oraz wytwarzanie żółci niezbędnej do jej funkcjonowania.

Przeciw krwawieniom

Wspomniane wyżej owoce berberysu to skarbnica witamin. Jagody bogate są również w karotenoidy, a więc działają przeciwobrzękowo i zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych. Pomogą przy krwawieniu z dziąseł.

Kiedy zbierać?

Na krzew berberysu można natknąć się w lasach całej Europy.  Rośnie również w parkach jako roślina ozdobna i z pewnością będzie świetnie zdobić także prywatne ogródki. Żółte, zwisające kwiaty pojawiają się w maju i czerwcu, natomiast jesienią na gałęziach krzewu wyrastają czerwone jagódki. Surowe owoce są jadalne, choć mają wyjątkowo cierpki smak. Należy zebrać je, zanim dojrzeją. Mają wówczas intensywnie czerwony kolor. Korę berberysu zbiera się natomiast z gałęzi wczesną wiosną, a liście na przełomie maja i czerwca.

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: wątroba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy