Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wirus z Chin. Jak się chronić?

Od dziś wprowadź w życie nowe nawyki: myj ręce tak często, jak nigdy dotąd i zadbaj o lepszą odporność.

Czym jest wirus z Chin?

Reklama

Potocznie mówi się o nim wirus z Wuhan, a fachowa nazwa to 2019 -nCoV. Prawdopodobnie pochodzi on od węży, które polują na śpiące nietoperze. Jego nazwa wzięła się od kształtu korony, którą możemy zaobserwować pod mikroskopem. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a objawy są podobne do grypy.

Do dziś nie potwierdziło się w Polsce podejrzenie zakażenia koronawirusem. Lekarze obserwują i badają kilka przypadków. Jednak zdaniem epidemiologów prędzej czy później wirus dotrze do naszego kraju. Dlatego warto dowiedzieć się, jak się przed nim chronić.

Usuwaj zarazki

  • Myj ręce po powrocie do domu i przed jedzeniem. To pierwsza linia obrony. Ręce mają kontakt z mnóstwem przedmiotów, na których może osiadać wirus. Gdy dotkniesz dłonią nosa czy okolicy ust, łatwo przeniknie on do dróg oddechowych. W ramce poniżej więcej na ten temat.

  • Dezynfekuj ręce płynem lub żelem antybakteryjnym

  • Noś go ze sobą w torebce i używaj za każdym razem, gdy nie masz dostępu do bieżącej wody. Wystarczy dokładnie wetrzeć go w dłonie.

  • Unikaj przeludnionych miejsc. Tam łatwo rozprzestrzenia się każdy wirus. O ile to możliwe, unikaj supermarketów, galerii handlowych, kin, komunikacji publicznej. Jeśli już z niej korzystasz, nie zdejmuj rękawiczek. Poręcze i uchwyty to siedlisko zarazków. Po powrocie do domu upierz rękawiczki w temperaturze 60ºC, a skórzane przetrzyj szmatką nasączoną płynem dezynfekującym.

  • Codziennie czyść ekran smartfona i innych urządzeń. Używaj do tego ściereczki nasączonej spirytusem lub alkoholem. antybakteryjnym żelem lub alkoholem.

  • Używaj jednorazowych chusteczek. Jeśli wydmuchasz nos, zaraz ją wyrzuć i umyj ręce lub wetrzyj w nie żel antybakteryjny.Dowiedz się więcej na temat: koronawirus | wirus z Chin | profilaktyka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje