Przejdź na stronę główną Interia.pl

Widmo anoreksji

Gdy nastolatka zaczyna się odchudzać...

Nie będę tego jadła, jadłam na mieście – tak coraz częściej 14-letnia córka tłumaczyła się Justynie (37), gdy ta nakrywała do stołu. Nie chciała jeść śniadań, ani kolacji... Justyna zaczęła więc bacznie obserwować, czy jej nabierająca kobiecych kształtów córka przypadkiem nie postanowiła się odchudzać...

Reklama

Jak wytłumaczyć dziecku, że okres dojrzewania, gdy kształtuje się cała sylwetka, nie jest wcale dobrym czasem na odchudzanie się? I jak nie dopuścić, by doszło do rozwinięcie się zaburzeń w odżywianiu?

Poznaj przyczyny. Zwykle powodem odchudzania się jest potrzeba akceptacji w gronie rówieśników albo w rodzinie. Zastanów się nad relacjami w twoim domu, pomyśl też, czy córka nie skarży się na docinki kolegów ze szkoły. Zwróć też uwagę, czy sama nie przywiązujesz nadmiernej wagi do wyglądu (może często mówisz przy córce o diecie, odchudzaniu się?).

Nie stosuj zakazów. To najgorsze, co możesz zrobić. Twoja córka będzie ukrywać, że nie je. Może zacząć kupować środki przeczyszczające i doprowadzić się nawet do anoreksji czy bulimii. Mów o konsekwencjach, tłumacz, pokaż zdjęcia dziewcząt chorujących na anoreksję. Zareaguj jednak natychmiast, jeśli zauważysz u dziecka wypadające włosy, osłabienie, spadek energii i zmienne nastroje. Gdy zaniknie miesiączka – możesz przypuszczać, że córka się głodzi.

Wspieraj córkę. Zapewniaj, że rozumiesz jak ważna jest dla niej szczupła sylwetka i zaproponuj, że razem z nią przejdziesz na zdrowy styl odżywiania. Przejrzyjcie stronę Instytutu Żywności i Żywienia (www.izz. waw.pl) i zalecenia dla waszych grup wiekowych.

Bawcie się wymyślaniem i przygotowywaniem zdrowych i smacznych posiłków, włączcie do tygodniowego programu 2 – 3 aktywności fizyczne: rower, rolki albo spacer. Zapisz się z córką na jogę lub taniec brzucha, pomoże jej to zaakceptować rozwijającą się kobiecość. Kochaj i akceptuj swoje dziecko.

Wszelkiego typu zaburzenia na tle odżywiania się mogą przytrafić się ambitnym nastolatkom, które chcą być najlepsze, a nie otrzymują od rodziców odpowiedniego wsparcia emocjonalnego. W takich przypadkach wyniszczanie ciała dietą jest podświadomym wołaniem dziecka o zauważenie jego problemów.

Zwróć się po pomoc do specjalisty. Gdy wszystkie metody zawodzą, koniecznie udaj się po pomoc do ekspertów – psychologów zajmujących się zaburzeniami odżywiania.

Czy życie w świetle reflektorów może być niebezpieczne?

Nigella Lawson 51-letnia królowa kulinarnego świata otwarcie mówi, że promowany przez celebrytki rozmiar „0” nie jest dla niej, a pozbywając się swoich kobiecych kształtów wyglądałaby o 10 lat starzej. Nie ukrywa też, że jej matka długo walczyła z bulimią. Dlatego postanowiła, że nie pozwoli, aby jedzenie miało władzę nad jej życiem.

Donatella Versace Projektantka i właścicielka domu mody zna problem anoreksji bardzo dobrze. Jej jedyna 24- letnia córka, Allegra, walczy z nią od lat. W krytycznym momencie ta mierząca 168 cm młoda kobieta ważyła niespełna 30 kg. Od śmierci uratował ją pobyt w renomowanej klinice. Wciąż jednak nie ma mowy o sukcesie. Donatella na publicznych spotkaniach często pojawia się sama. Córka jest zbyt słaba.

Na żywo 23/2011

Dowiedz się więcej na temat: anoreksja | odchudzanie | psychologia | nastolatka

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje