Reklama

Uzależnienie od leków

Najpierw łykamy tabletki, ponieważ coś nas boli, a potem boli nas jeszcze bardziej przez to, że ich nie zażywamy. I już nie możemy się bez nich obejść – to pułapka, w którą łatwo wpaść...

Prawe kolano na początku tylko nieznacznie pobolewało, a potem solidnie dawało się Sabinie (72) we znaki. Najgorsze było zejście ze schodów - mieszkała na trzecim piętrze bez windy. Lekarz dał jej skierowanie na fizjoterapię - trzeba było czekać kilka miesięcy - a oprócz tego zalecił jej doraźnie, w razie silnego bólu, tabletki, które go uśmierzą.

Sabina jednak brała je kilka razy dziennie - na początku, tak jak zalecała ulotka, zachowywała 3-godzinne odstępy między jedną dawką a drugą dawką. Potem, gdy lek przestawał działać, od razu łykała kolejny.

Reklama

- Mamo, co ty wyprawiasz? - zaniepokoił się syn, gdy był świadkiem takiej sytuacji. - W końcu się uzależnisz!

Sabina wzięła sobie te słowa do serca, próbowała odstawić leki, ale fatalnie się wtedy czuła.

Nie chodziło już tylko o ból kolana - męczyły ją zawroty głowy, na które nigdy wcześniej się nie skarżyła, była podenerwowana, miała zaburzenia snu, drżenia mięśni. Syn od razu zapisał ją do lekarza.

- Wszystko wskazuje na to, że uzależniła się pani od tabletek - stwierdził, gdy wysłuchał opowieści Sabiny. - Obecne dolegliwości to reakcja organizmu na brak substancji czynnej, która się w nich znajduje. Czuje pani, że panią boli, a to... złudzenie odczuwania bólu. 

- Jak to złudzenie? - zapytała  Sabina oburzona.

- Leki przeciwbólowe hamują działanie substancji pośredniczących w odczuwaniu bólu (prostaglandyn). Były blokowane przez ciągłe branie leków, więc po odstawieniu ich aktywność wzrosła.

 

Co jeszcze zalecił lekarz?

To, że lek jest dostępny bez recepty, nie znaczy, że można go zażywać bez ograniczeń lub przewlekle bez zgody lekarza.

Uważnie czytajmy ulotki leków - na każdym jest napisane, jak długo można brać dany preparat bez konsultacji z lekarzem - zwykle to kilka dni. Zawsze trzeba szukać przyczyny bólu, a nie tylko go tłumić. Przestrzegajmy dopuszczalnych dawek leku i zalecanych odstępów czasowych.

Nie wolno brać równolegle różnych preparatów przeciwbólowych (chyba że zalecił to  lekarz). Substancje w nich zawarte mogą się kumulować.

Pamiętaj! Długotrwała  terapia przeciwbólowa nie musi powodować  uzależnienia,  pod warunkiem że skrupulatnie przestrzegamy  zaleceń lekarza

Czy grozi ci lekomania?

Sprawdź, czy już jesteś albo możesz się wkrótce stać uzależniony od leków. Odpowiedz na pytania:

- Czy bierzesz leki przeciwbólowe częściej niż 10 razy w miesiącu? 

- Czy boli cię głowa częściej niż 10 dni w miesiącu? 

- Czy jesteś zdenerwowana, gdy nie masz przy sobie leków przeciwbólowych?

- Czy ktoś z otoczenia zwracał ci uwagę, że zażywasz ich za dużo albo czy sama czułaś z tego powodu wyrzuty sumienia?

- Czy zdarzało ci się prosić o receptę na leki (przeciwbólowe, uspokajające) kilku lekarzy, aby mieć ich więcej? 

Jeśli na 3-4 pytania udzieliłaś odpowiedzi twierdzącej, jak najszybciej poszukaj pomocy lekarskiej.

 

Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy