Reklama

Uciec przed zakrzepicą

Predyspozycje dziedziczne

Przeprowadź wywiad rodzinny. Zapalenia żył, kłopoty z krzepliwością krwi, a nawet żylaki mogą być sygnałem ostrzegawczym. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem - po 40. roku życia ścianki żył grubieją i tracą elastyczność. Dlatego istotne są regularne badania kontrolne.

Brak ruchu

Siedzący i stojący tryb życia jest dla żył bardzo niekorzystny. Nasze łydki podczas ruchu działają jak pompa, która pomaga przesuwać krew do góry. W bezruchu krążenie jest utrudnione. Na zakrzepicę narażone są również osoby unieruchomione z powodu choroby, cierpiące na zapalenia stawów lub jelit.

Reklama

Częste podróże

Istnieje schorzenie nazywane "zespołem klasy ekonomicznej". W czasie wielogodzinnego siedzenia, nacisk na tylne powierzchnie uda oraz dół podkolanowy powoduje zastój krwi żylnej w kończynach dolnych.

Ciąża

Panie spodziewające się dziecka, często uskarżają się na opuchnięcia nóg. Należy je zgłaszać lekarzowi prowadzącemu, który pomoże się z nimi uporać.

Intensywne treningi

Sportowcom często trudniej powiązać niepokojące objawy z chorobą. Tłumaczą je przetrenowaniem lub urazem. Faktem jest, że niektóre kontuzje i konieczność unieruchomienia kończyny sprzyjają rozwojowi. schorzenia. Narażeni na zakrzepicę żył podobojczykowej i pachowej są wszyscy ci, którzy regularnie obciążają kończyny górne. Jeśli łączy się to z uwarunkowaniami anatomicznymi, może powstać zakrzep.

Diagnostyka i leczenie

Rozpoznania dokonuje się na podstawie szczegółowego wywiadu, oznaczenia zawartości D-dimeru we krwi (ocena układu krzepnięcia) i USG żył głębokich z przystawką Dopplera. Terapia polega najczęściej na podawaniu leków przeciwzakrzepowych. Może trwać nawet wiele miesięcy, ale prowadzi do wyleczenia.

Niepokojące objawy

Ból łydki -  Gwałtowny i ostry, często mylony jest ze skurczem. Jednak, w przeciwieństwie do niego, nie mija po rozmasowaniu nogi. Przeciwnie, nasila się, gdy poruszasz stopą i powoduje duży dyskomfort w czasie chodzenia.

Opuchlizna najczęściej pojawia się w okolicach kostki, czasem na podudziu lub udzie. Występuje zawsze poniżej zakrzepu. Nie bagatelizuj też puchnięcia rąk - zakrzepy pojawiają się nie tylko w kończynach dolnych! Oprócz obrzęku zauważyć można często, że skóra jest ciepła i zaczerwieniona. Są to typowe objawy stanu zapalnego.

Zasinienie wskazuje na nieprawidłowość krążenia w okolicy powstania skrzepu. Bywa też, że w zmienionym chorobowo miejscu zmienia barwę na brunatną.

Gorączka - Obrzękowi kończyn bardzo często towarzyszy stan podgorączkowy. Zdarza się jednak, że temperatura skacze do 40 stopni i jest jedynym objawem choroby. Wówczas diagnoza może być utrudniona.

Przyspieszony rytm serca - Niektórzy pacjenci cierpiący na zakrzepicę, skarżą się na tak zwaną trachykardię, czyli niemiarową akcję serca. Mogą pojawić się także duszności, ból w klatce piersiowej, a nawet zasłabnięcie.

Trudno gojące się rany - Czasem choroba przebiega bezobjawowo i odkrywamy ją już, gdy wystąpią powikłania. Najczęstszym z nich są owrzodzenia, które trudno się leczą i często nawracają.

SHOW 18/2016

Show
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama