Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Uciec przed zakrzepicą

Zatorowość płucna jest podstępną chorobą. Choć kluczowe są tu skłonności genetyczne, pojawić się może także u z pozoru zdrowej osoby. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka.

Predyspozycje dziedziczne

Przeprowadź wywiad rodzinny. Zapalenia żył, kłopoty z krzepliwością krwi, a nawet żylaki mogą być sygnałem ostrzegawczym. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem - po 40. roku życia ścianki żył grubieją i tracą elastyczność. Dlatego istotne są regularne badania kontrolne.

Brak ruchu

Reklama

Siedzący i stojący tryb życia jest dla żył bardzo niekorzystny. Nasze łydki podczas ruchu działają jak pompa, która pomaga przesuwać krew do góry. W bezruchu krążenie jest utrudnione. Na zakrzepicę narażone są również osoby unieruchomione z powodu choroby, cierpiące na zapalenia stawów lub jelit.

Częste podróże

Istnieje schorzenie nazywane "zespołem klasy ekonomicznej". W czasie wielogodzinnego siedzenia, nacisk na tylne powierzchnie uda oraz dół podkolanowy powoduje zastój krwi żylnej w kończynach dolnych.

Panie spodziewające się dziecka, często uskarżają się na opuchnięcia nóg. Należy je zgłaszać lekarzowi prowadzącemu, który pomoże się z nimi uporać.

Intensywne treningi

Sportowcom często trudniej powiązać niepokojące objawy z chorobą. Tłumaczą je przetrenowaniem lub urazem. Faktem jest, że niektóre kontuzje i konieczność unieruchomienia kończyny sprzyjają rozwojowi. schorzenia. Narażeni na zakrzepicę żył podobojczykowej i pachowej są wszyscy ci, którzy regularnie obciążają kończyny górne. Jeśli łączy się to z uwarunkowaniami anatomicznymi, może powstać zakrzep.

Dowiedz się więcej na temat: zakrzepica

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje