Reklama

Reklama

Uchyłki w jelitach: Gdy dokucza ci ból

Czterdziestoletnia pacjentka skarżyła się na problemy z wypróżnieniami. Czasem miała kilkudniowe zaparcia, a później występowały luźne, wodniste stolce. Towarzyszyły im niewielkie bóle w dolnej części brzucha. W badaniu przedmiotowym nie stwierdziłem odchyleń. Także badanie USG brzucha nie wykazało nieprawidłowości. Zleciłem kolonoskopię. W badaniu opisano kilkanaście uchyłków jelita grubego.

Uchyłki to zagłębienia w ścianie jelita. Tworzą się na skutek przemieszczenia błony śluzowej przez warstwę mięśniową pod powierzchnię łącznotkankowej błony pokrywające jelita od zewnątrz. Mogą mieć rożną wielkość, od ziarna grochu do średnicy orzecha włoskiego. Najczęściej występują w końcowym odcinku jelita grubego.

Reklama

Można je spotkać u każdego, choć ich powstawaniu sprzyjają pewne czynniki:

- wiek - wraz z nim rośnie częstość występowania uchyłków (ma je co trzecia osoba po 60. roku życia),

- predyspozycje genetyczne,

- dieta ubogoresztkowa z małą zawartością błonnika,

- niska aktywność fizyczna i siedzący tryb życia,

- palenie papierosów,

- nadużywanie leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Ponieważ większość tych przyczyn jest związana z niewłaściwymi nawykami i trybem życia, uchyłkowatość jelit uważa się za chorobę cywilizacyjną.

Uchyłkowatość jelit u ok. 60 proc. chorych przebiega całkowicie bezobjawowo. Możesz dowiedzieć się o niej przypadkiem, w czasie badania kolonoskopowego wykonywanego z innego powodu. U pozostałych 40 proc. objawy choroby są niecharakterystyczne i mogą występować latami bez postawienia właściwej diagnozy. Są to:

- bóle w dolnej części brzucha, najczęściej po jego lewej stronie,

- zaburzenia wypróżnień, zwykle na przemian zaparcia i biegunki,

- wzdęcia

Powikłanie choroby

Jeśli w obrębie uchyłków zalegają resztki pokarmowe, może dojść do zapalenia. Jego objawy to: ostry ból w dolnej części brzucha po lewej stronie z promieniowaniem do pachwiny, gorączka, nudności, wymioty, guz w lewym dole biodrowym. W przypadku wystąpienia objawów należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala. Trzeba wykluczyć inne ostre choroby brzucha, szczególnie zapalenie wyrostka robaczkowego. Leczenie zapalenia uchyłków obejmuje ścisłą dietę przez kilka dni, nawadnianie dożylne oraz antybiotykoterapię.

Dowiedz się więcej na temat: uchyłki | jelita

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje