Reklama

Tymi sposobami powstrzymasz cukrzycę

Objawy cukrzycy

Wzmożony apetyt, przybieranie na wadze, ataki wilczego głodu i apetytu na słodycze oraz nadciśnienie - to mogą być sygnały problemów z cukrem. Także nadmierna senność, skłonność do stanów depresyjnych i rogowacenie ciemne (zmiany na skórze pach, kolan, karku). 

Zapowiedź cukrzycy

Stan przedcukrzycowy nie jest chorobą, ale zwiastunem cukrzycy. Gdy cukier przez wiele lat, zamiast przenikać do komórek, pozostaje we krwi - niszczy naczynia krwionośne, zwiększa ryzyko zawału i udaru, uszkadza nerwy, zwiększa ryzyko chorób jelita, wątroby, trzustki. Zanim dojdzie do rozwoju cukrzycy typu 2, pojawia się insulinooporność. Sygnałem, że tak się dzieje często jest otyłość brzuszna. 

Badaniem, które sprawdza ten stan, jest określenie stężenia insuliny we krwi. Wykonuje się je na czczo, tak jak pomiar glukozy. Warto robić to badanie razem z glukozą, ale pomiar stężenia insuliny jest refundowany tylko dla chorych na cukrzycę.  Można także zrobić krzywą insulinową.

Reklama

Zmiana stylu życia

By zapanować nad cukrem i insuliną, trzeba zrezygnować z cukru, słodyczy, zamiast słodkich owoców jeść więcej warzyw. Białą mąkę i pieczywo zastąpić pełnoziarnistymi (nie powodują gwałtownego wzrostu glukozy we krwi). 

Należy zwracać uwagę na IG (indeks glikemiczny) produktów - powinno się wybierać te z niskim IG. Trzeba ograniczyć tłuszcze zwierzęce, nie smażyć mięsa, jeść regularnie pięć małych posiłków dziennie zamiast trzech dużych. 

Ruch jest ważny

Ruch ma ogromny wpływ na obniżenie poziomu glukozy, bo praca mięśni powoduje, że stają się one wrażliwsze na działanie insuliny, a organizm uruchamia wtedy dodatkowe, niezależne od insuliny, mechanizmy wnikania glukozy do komórek. 

Naukowcy twierdzą, że zmiana stylu życia w zapobieganiu cukrzycy jest skuteczniejsza niż leki. Np. metformina, lek przeciwcukrzycowy, zmniejsza ryzyko choroby o 33 proc., a zmiana stylu życia (dieta i ruch) - o 53 proc. Zapobiegając cukrzycy, zmniejsza się ryzyko rozwoju demencji i alzheimera! Naukowcy odkryli, że tym chorobom sprzyja nawet niewielki wzrost stężenia glukozy we krwi.

Zobacz także:



Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | cukrzyca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama