Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Tymi sposobami powstrzymasz cukrzycę

Stan przedcukrzycowy nie jest taki straszny, jednak nie lekceważ tego sygnału. Gdy zapanujesz nad cukrem, wygrasz długie lata w zdrowiu.

Objawy cukrzycy

Wzmożony apetyt, przybieranie na wadze, ataki wilczego głodu i apetytu na słodycze oraz nadciśnienie - to mogą być sygnały problemów z cukrem. Także nadmierna senność, skłonność do stanów depresyjnych i rogowacenie ciemne (zmiany na skórze pach, kolan, karku). 

Zapowiedź cukrzycy

Reklama

Stan przedcukrzycowy nie jest chorobą, ale zwiastunem cukrzycy. Gdy cukier przez wiele lat, zamiast przenikać do komórek, pozostaje we krwi - niszczy naczynia krwionośne, zwiększa ryzyko zawału i udaru, uszkadza nerwy, zwiększa ryzyko chorób jelita, wątroby, trzustki. Zanim dojdzie do rozwoju cukrzycy typu 2, pojawia się insulinooporność. Sygnałem, że tak się dzieje często jest otyłość brzuszna. 

Badaniem, które sprawdza ten stan, jest określenie stężenia insuliny we krwi. Wykonuje się je na czczo, tak jak pomiar glukozy. Warto robić to badanie razem z glukozą, ale pomiar stężenia insuliny jest refundowany tylko dla chorych na cukrzycę.  Można także zrobić krzywą insulinową.

Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | cukrzyca

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje