Reklama

Reklama

Tymi chorobami pasożytniczymi zarażamy się najczęściej!

Każdego roku w Polsce choroby pasożytnicze wykrywa się u setek pacjentów. Parazytoza może poważnie zagrozić zdrowiu i życiu człowieka, dlatego warto zapobiegać zakażeniom i dbać o prawidłową higienę. Gdzie mogą czyhać na nas pasożyty i które z nich atakują nas najczęściej?

Włośnica

Włośnica charakteryzuje się dość gwałtownym przebiegiem i bardzo poważnymi powikłaniami. Brak szybkiej reakcji może spowodować nawet śmierć. Choroba rozwija się w ciele na skutek obecności włośnia krętego - pasożyta, który przedostaje się do przewodu pokarmowego wraz z zakażonym mięsem. Szczególnie narażeni są miłośnicy wieprzowiny, dziczyzny czy koniny. Po spożyciu mięsa larwa zostaje oswobodzona z otoczki i przedostaje się do jelita cienkiego, po czym wnika do kosmków błony śluzowej oraz naczyń krwionośnych. Prąd krwi roznosi je po całym ludzkim organizmie.

Reklama

Larwy po zaledwie kilku dniach osiągają dojrzałość, przyczepiają się do wybranej części przewodu pokarmowego i zaczynają produkować nowe larwy. Młode osobniki z łatwością przedostają się do każdego narządu w ciele człowieka, wywołując przy tym stan zapalny, a nawet martwicę.

Pierwsze objawy zakażenia mogą wystąpić już po pierwszym dniu od zjedzenia mięsa. Wszystko zależy od tego, ile włośni przedostanie się do organizmu. W pierwszej fazie choroby występuje najczęściej gorączka, nudności oraz wymioty. Gdy larwy zaczną przenikać do krwiobiegu, czyli kilka dni po spożyciu zakażonego pożywienia, mogą pojawić się takie objawy, jak bóle mięśniowe, kostne, ogólne osłabienie, dreszcze, obrzęk twarzy i powiek czy majaczenie.

Dowiedz się więcej na temat: pasożyty | tasiemiec | nużyca | Wesz głowowa | świerzb

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje