Reklama

Reklama

Twój trening: Zapobiegaj żylakom

Masz skłonność do żylaków (dużo czasu spędzasz w pozycji siedzącej lub stojącej, jesteś otyła, a może odziedziczyłaś je w genach)? W takim razie pamiętaj, że żyły lubią odpoczynek z nogami uniesionymi powyżej serca, wygodne buty na niewielkim obcasie i chodzenie na bosaka.

Nie lubią za to zakładania nogi na nogę ani wysokich temperatur - zatem nie przesadzaj z gorącymi kąpielami i z sauną. W profilaktyce bardzo ważny jest ruch i gimnastyka. Najkorzystniejsze jest pływanie, rower, taniec i spacery. 

Reklama

A co możesz robić w domu lub w pracy? 

Wystarczy 10 minut codziennie, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków. Usiądź wygodnie na krześle - wyprostuj plecy, ramiona oprzyj wzdłuż tułowia. Stopniowo unoś raz jedną, raz drugą nogę do góry z palcami zadartymi do góry. Napnij przód uda i powtórz 20 razy. W tej samej pozycji postaw stopy na podłodze, ustaw je na szerokość bioder. Unieś pięty, wciskając palce w podłogę, a następnie wciśnij w podłogę pięty, unosząc palce - 20 razy. Oprzyj dłonie na krześle i unoś ugiętą w kolanie raz prawą, raz lewą nogę.

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje