Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Trzaskające biodro

Próbujesz zgiąć lub wyprostować nogę i nagle nad udem rozlega się suchy, niemiły trzask. Z biegiem czasu dołącza do niego ból. Nie lekceważ tego, bo samo nie przejdzie...

Heniu, pomóż - Jadwiga (58) z cierpieniem na twarzy chwyciła się za lewe biodro. Mąż podbiegł do niej i przytrzymał, aby nie upadła. Przesunęła nogę, a wtedy w stawie coś jej przeskoczyło i rozległ się dziwny trzask.

Reklama

- Chyba pora iść do przychodni, nie uważasz? - skwitował mąż. Jadwiga przyznała mu rację. Coś od dawna działo się w miejscu nad lewym udem. Na początku słychać było tylko dziwne strzelanie przy zginaniu i prostowaniu kończyny. Odczuwała wówczas jedynie dyskomfort. Ale z czasem pojawił się ból i moment jakby zablokowania stawu. To utrudniało chodzenie.

- Panie doktorze, co mi jest? - spytała lekarza, kiedy stawiła się w jego gabinecie i opisała objawy. Ortopeda obejrzał miednicę, ponaciskał, poprosił o poruszanie nogą. Kiedy usłyszał trzask, pokiwał głową i oznajmił:

- Cierpi pani na trzaskające- Cierpi pani na trzaskające biodro, zwane też przeskakującym. Spokojnie, dolegliwość nie ma nic wspólnego z przemieszczaniem się głowy kości udowej w panewce kości biodrowej. Jest to wynik niewspółgrania oraz tarcia tkanek miękkich i wystających elementów kostnych - uspokajał.

- U pani schorzenie jest zlokalizowane zewnętrznie, w paśmie biodrowo- piszczelowym. Ale równie często występuje w pachwinie, zdarzają się też uszkodzenia wewnątrz samego stawu.

- Skąd to się u mnie wzięło?

- Przyczyny nie są do końca znane. Zwykle wskazuje się na urazy i przeciążenia, a także na aktywność fizyczną, która wymaga częstego zginania tego stawu. Specjaliści uważają, że na schorzenie wpływa różnica między długością kończyn dolnych, asymetria w ich obciążeniu oraz zaburzenia okolic miednicy. Ale nie bez znaczenia jest też wiek, przebyte urazy, operacje, wady postawy, a nawet siedzący tryb życia, który prowadzi często do przykurczu tych struktur oraz stanów zapalnych i bólu.

- I jak to leczyć?

- Dla potwierdzenia wykonamy badanie rentgenowskie, które na ogół nie ujawnia zmian w okolicy zaatakowanego miejsca. Przepiszę pani środki przeciwbólowe. Jeśli nie pomogą, wykonamy ostrzyknięcia sterydowe. I konieczna będzie rehabilitacja, która pomoże przywrócić prawidłowe funkcjonowanie stawu biodrowego. Czas leczenia zależny od indywidualnych czynników i trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy - dodał.

Dowiedz się więcej na temat: biodro | staw biodrowy | ból

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje