Reklama

Reklama

Tarczyca nie lubi stresu

​Choroba Gravesa-Basedowa to najczęstsza odmiana nadczynności tarczycy. A stres ma na nią ponoć większy wpływ niż geny.

Gdy układ odpornościowy zaczyna atakować tarczycę, a to skutkuje nadmiernym wytwarzaniem hormonów tarczycowych, czyli nadczynnością, mówimy o autoimmunologicznej chorobie Gravesa-Basedowa (ChGB). 

Nie przegap sygnałów

Reklama

Najczęstszymi objawami choroby Gravesa-Basedowa są: nadciśnienie,  kołatanie serca,  wzmożona potrzeba ruchu przy jednoczesnym szybkim męczeniu się,  chudnięcie bez stosowania diety (zdarzają się wyjątki. U niektórych nadmiernie zwiększa się apetyt, ale trudno spalić dostarczane kalorie, więc zaczyna się tyć), ciepła i wilgotna skóra, obniżona tolerancja podwyższonych temperatur, nadmierna pobudliwość, wahania nastrojów - od radości do złości, drżenie rąk bezsenność. 

Oprócz tego pojawia się charakterystyczne wole tarczycy i wytrzeszcz gałek ocznych. Czasem zaczyna się od tego, że oko (może dotyczyć tylko jednego) puchnie, szczypie, swędzi. 

Jeśli obserwujesz u siebie wyżej wymienione objawy lub ktoś w rodzinie ma problemy z tarczycą, zgłoś się do internisty lub endokrynologa na odpowiednie badania (oznaczenie hormonów tarczycy i TSH w surowicy, USG tarczycy). 

Ogranicz stres i zadbaj o witaminę D

W tej chorobie czynnikiem wyzwalającym i nasilającym jej przebieg jest silny lub przewlekły stres. Dlatego tak ważne jest, by znaleźć sposób na wyciszenie się. Chorobie często też towarzyszy niedobór witaminy D we krwi. Dlatego trzeba ją suplementować. Dawki trzeba ustalić z lekarzem.

Czy wiesz, że...

Możesz operować tarczycę na NFZ z użyciem tzw. metody neuromonitornigu? Pozwala ona zminimalizować ryzyko komplikacji pooperacyjnych (monitorowanie nerwu, który odpowiada za głos). Nie każdy szpital posiada aparaturę do takiej operacji. 

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje