Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Tak dbaj o nerki!

Dlaczego powinniśmy na nie chuchać i dmuchać? Bo usuwają z organizmu to, co zbędne i utrzymują w nim równowagę wodno-elektrolitową. Gdy nerki nie działają prawidłowo, nasze całe ciało jest zatrute.


Zjadaj błonnik

Reklama

Obniża ryzyko wystąpienia niewydolności nerek. Błonnik znajdziesz w węglowodanach pochodzenia roślinnego,  m.in. w owocach. Sięgaj po takie, które nie mają w sobie wiele potasu, bo ten pierwiastek szkodzi nerkom.

Dla osób, które mają skłonność  do odkładania się kamieni, dobrym źródłem błonnika są otręby ryżowe.

Pij wodę z cytryną

Według naukowców, codzienne picie 1/2 szklanki soku z cytryny wymieszanego z 1,5 litra wody zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienie się kamieni w nerkach o ponad 85 proc.! Cytryny mają wysoki poziom cytrynianów, które w naturalny sposób chronią przed kamieniami

Postaw na właściwe zioła

Pokrzywa, natka pietruszki, mniszek lekarski, nawłoć, a nawet czarny bez działają moczopędnie. To znaczy, że doskonale  filtrują, dzięki czemu nerki dobrze pracują. Codzienne wypij herbatkę z jednego  z tych ziółek. Sięgnij po nią 4 godziny przed snem, aby w nocy zbyt często nie wstawać.

Rób regularne badania kontrolne

Jeśli nie mamy żadnych oczywistych dolegliwości - badanie ogólne moczu należy wykonywać raz do roku. Ważne, aby nie stwierdzono w nim obecności białka, krwi i tzw. wałeczków ziarnistych. Istotne jest też badanie we krwi stężenia kreatyniny. Jeśli przekracza normę, może to świadczyć o chorobie nerek.

Uważaj na te sygnały!

Ból w odcinku  lędźwiowym kręgosłupa. 

Zmiany w moczu,  np. ciemny kolor, obecność  krwi i intensywny zapach.

Nudności, wymioty, duszności, obrzęki (twarzy, rąk i nóg) i znaczne osłabienie.

Tego nie rób nerkom!

 Nie jedz potraw przetworzonych. Nie ma w nich wcale składników odżywczych. Jest za to nadmiar soli, która "rozwala" nerki i na dodatek powoduje wysokie ciśnienie krwi. Kontroluj też ilość zjadanego białka, bo jego nadmiar w diecie zmusza je do wytężonej pracy.

Nie objadaj się nadmiernie, bo nadwaga szkodzi nerkom. Powoduje problemy z nietrzymaniem moczu i w konsekwencji prowadzi do rozwoju choroby nerek.

Nie rób długich przerw w piciu wody. Nerki źle nawodnione zaczynają chorować. Dlatego pij małymi łykami wodę (najlepiej niegazowaną) przez cały dzień. Jasny mocz, to znak, że jesteś dobrze nawodniona.

Kuracje z nawłoci podleczą chore nerkiReklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje