Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Tajemnicza choroba okien wystawowych

​Chromanie przestankowe to bardzo bolesna dolegliwość. Bez rwącego bólu można przejść tylko od jednej witryny sklepu do drugiej. Stąd nazwa - choroba okien wystawowych. Jak ją rozpoznać?

Po kilkudziesięciu krokach czujesz silny ból w nogach? Musisz odpocząć, by ruszyć dalej? To może być chromanie przestankowe zwane też chorobą okien wystawowych. 

Reklama

Przyczyną są poważne zaburzenia krążenia prowadzące do niedotlenienia nóg. Tętnice zwężone m.in. z powodu miażdżycy, zakrzepowego zapalenia kończyn dolnych lub choroby Buergera dostarczają zbyt mało krwi do mięśni, a to sprawia, że dochodzi do ich gwałtownych i bolesnych skurczów. Przy chromaniu przestankowym dolegliwości występują głównie w nogach. 

Można rozróżnić trzy stopnie nasilenia choroby. Pierwszy to ból podczas wysiłku fizycznego. W drugim przenikliwe ataki występują nawet w czasie spoczynku. W trzecim skóra oraz mięśnie stóp zaczynają obumierać. W tym przypadku konieczna jest amputacja nogi. 

Za rozwój choroby odpowiedzialna jest przede wszystkim miażdżyca, która rozwija się przez lata. Do jej powstania w znacznym stopniu przyczynia się nieprawidłowy tryb życia, czyli zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi (powyżej 200 mg/dl), palenie tytoniu, mało ruchu i nadwaga. Na szczęście zmiana nawyków i naturalne leki mogą wyhamować zmiany miażdżycowe oraz wspomóc leczenie chromania. 

Zapobieganie i łagodzenie

Kiedy zauważysz pierwsze objawy niedotlenienia nóg (puchnięcie, drętwienie), postaraj się zrobić wszystko, by poprawić krążenie i nie dopuścić do rozwoju choroby okien wystawowych. Przede wszystkim zrezygnuj z palenia papierosów, bo prowadzi ono do zatykania i twardnienia ścianek naczyń krwionośnych. 

Pozbądź się zbędnych kilogramów - otyłość wiąże się bowiem z problemami z krążeniem i zaburzeniami metabolicznymi. Zdecydowanie odstaw tłuste potrawy. Dzięki temu obniżysz poziom cholesterolu we krwi. Zadbaj o unormowanie wysokiego ciśnienia, które uszkadza naczynia krwionośne. 

>>> Czytaj dalej na kolejnej stronie <<<

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje