Reklama

Szybka pomoc w kolce nerkowej

Atak złagodzą leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Aby nie dopuścić do nawrotu, zastosuj nasze wskazówki.

Gdy pojawia się nagły, silny ból w dole pleców, promieniujący do dolnej części brzucha, przedniej części uda i pachwiny, to tzw. kolka nerkowa. Kamień, który utworzył się w drogach moczowych, zaczął się przemieszczać z nerki do pęcherza moczowego wywołując dolegliwości. Jednak, gdy tylko ból ustąpi, zgłoś się do lekarza. Kamienie nerkowe najczęściej powstają, gdy występuje przewlekłe zakażenie układu moczowego, ale też w chorobach przytarczyc, zapaleniu jelit lub dnie moczanowej.

Łagodzenie bólu

 Zażyj lek przeciwbólowy i rozkurczowy. Przeciwbólowo zadziałają środki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, dostępnych bez recepty, np. z ibuprofenem, diklofenakiem. Rozkurczowo zaleca się leki z drotaweryną (np. No-spa - kupisz  w aptece bez recepty).

Reklama

 Zrób ciepły okład albo weź kąpiel. Do bolących pleców możesz przyłożyć ciepły termofor, poduszkę elektryczną albo nagrzany na kaloryferze ręcznik i owinąć szalem. Pomoże też ciepła kąpiel. Nalej do wanny tyle wody o temperaturze 38-39°C, aby zanurzyć się trochę ponad linię talii. Kąpiel powinna trwać ok. 20 minut. Ciepło rozkurczy mięśnie, znosząc ból. Ułatwia też przemieszczanie się kamieni. Do kąpieli możesz dodać kilka kropli odprężającego olejku lawendowego.

 Nie leż, chodź po schodach. Najkorzystniej jest poruszać się energicznie, np. truchtać w miejscu, chodzić po schodach. Ruch może sprawić, że kamień przemieści się w dół pęcherza i ból minie.

 Zwiększ ilość płynów. W dniu ataku wypij nawet 3 litry napojów. Najlepiej niegazowaną wodę mineralną. 

Usuwanie kamienia

 Pij 1,5 litra płynów dziennie. O większych ich ilościach, a zwłaszcza niegazowanej wodzie mineralnej, musisz pamiętać także na co dzień. To ważny nawyk ułatwiający pozbycie się kamieni. Możesz pić też soki z cytrusów, np. pomarańczowy oraz wodę przegotowaną z dodatkiem soku wyciśniętego z cytryny. Unikaj jednak soku grejpfrutowego, ponieważ sprzyja tworzeniu się nowych kamieni. Koniecznie wypij szklankę wody na godzinę przed snem (w nocy mocz zagęszcza się, co sprzyja rozwojowi kamicy nerkowej) oraz rano, zaraz po wstaniu.

 Doprawiaj potrawy ziołami, a nie solą. Wybieraj świeże, np. siekaną natkę pietruszki, lubczyk, rozmaryn, tymianek oraz starty na tarce seler. Ten ostatni świetnie oszukuje smak soli. Ważne! Ilość soli, jaką możesz dziennie dodać do potraw, to maksymalnie 1/2 łyżeczki.

Pij codziennie macerat z korzenia pietruszki. Wieczorem zetrzyj na tarce jarzynowej z grubymi oczkami lub drobno pokrój 3 średnie pietruszki i zalej litrem letniej, przegotowanej wody. Odstaw na noc. Następnego dnia wypij macerat, dzieląc go na 4 porcje - rano, w południe, po południu i wieczorem. Kurację prowadź codziennie przez 6 tygodni. Po tym czasie pij macerat co 3-4 dni.

Tego wystrzegaj się w diecie!

Jakie produkty wykluczyć z diety, zależy od typu kamicy nerkowej.

 Przy kamicy moczanowej. Zrezygnuj z produktów zawierających puryny oraz zakwaszających, np. mięsa - głównie wieprzowiny, baraniny, zup, sosów i bulionów na wywarach mięsnych, podrobów, sardynek, śledzi, szprotów, orzechów, grzybów, strączkowych.

Przy kamicy szczawianowej. Wystrzegaj się produktów bogatych w szczawiany. Zawierają je szpinak, rabarbar, szczaw, czekolada, kakao, orzechy, buraki, boćwina, suszone figi, kawa, mocna czarna herbata, nasiona roślin strączkowych.

 Przy kamicy fosforanowej. Zakazany jest szpinak, szczaw, rabarbar, buraki, sery - żółty, pleśniowy, topiony, konserwy rybne, rośliny strączkowe, przyprawy z glutaminianem sodu, mocna kawa, herbata, kakao, czekolada oraz wysokoprzetworzona żywność.

Piwo nie pomoże!

 Istnieje przekonanie, że jego picie sprzyja rozpuszczeniu kamieni. To nieprawda. Ułatwia jedynie ich wydalanie, bo działa podobnie jak woda. Jednak ich nie zmniejsza. Poza tym w większych ilościach odwadnia organizm, sprzyjając tworzeniu się nowych kamieni. Obciąża też nerki.

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy