Reklama

Reklama

Szkodliwe mity: Wiśnie i buraki

Buraki mają poprawiać wyniki krwi podczas chemioterapii, a wiśnie uleczyć z raka prostaty. Ile jest prawdy w tych, podawanych z ust do ust, cudownych sposobach?

Buraczana sałatka bez białego sera

Mityczny burak niczego nie zdziała w pojedynkę. To prawda, że jest bombą zdrowotną. Mamy w nim: cukier, witaminy C i B, kwas foliowy, beta-karoten, mikroelementy, a wśród nich chlor, mangan, wapń, sód, fosfor, potas, żelazo, chrom i magnez. Sok z buraka za sprawą bogatego składu stanowi ważny element prawidłowo zbilansowanej diety. Ale nie jedyny i nie w każdym momencie!

Reklama

MIT: Ratuje hemoglobinę.

PRAWDA: Burak ma inny rodzaj żelaza, niż np. wątróbka. To żelazo niehemowe, słabiej przyswajane przez nasz organizm.

Burak ma właściwości wspomagające procesy oczyszczania wątroby i dróg żółciowych. Także obniża poziom cholesterolu, który podczas terapii szybuje ku niebezpiecznym wskazaniom. Regularnie spożywany jest cennym wsparciem w walce onkologicznej. Ale trzeba pamiętać, że zawarta w nim skrobia oporna nasila procesy fermentacyjne w jelitach! Przecież już sama chemioterapia i radioterapia wiążą się z nieprzyjemnymi dolegliwościami odjelitowymi.

Nasza rada: Aby skrobia nie nasilała biegunek czy zatwardzeń, poproś bliskich, by codziennie robili jedno danie z buraka i jabłka, oba kroimy w plastry i naprzemiennie układamy na blasze piekarnika, lekko polewamy olejem rzepakowym. Pieczemy.

Uwaga! Nie łącz buraka z białym serem - wapń blokuje wchłanianie żelaza.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje