Reklama

Reklama

Sześć sposobów na to, aby wzmocnić wątrobę

Wątroba codziennie narażona jest na czynniki, które mogą ją nadwerężyć. Sprawdź, jak wzmocnić ten organ w sposób naturalny, bez sięgania po leki.

1. Nordic walking

To sport dla ludzi w każdym wieku. Aby go uprawiać, wystarczą tylko wygodne buty i kijki. Co ciekawe, nordic walking angażuje do pracy aż 90 procent mięśni. Więcej niż bieganie! Dzięki niemu schudniesz i zmniejszysz obwód w pasie. Tym samym zapobiegniesz otyłości brzusznej, która niejednokrotnie wywołuje niealkoholowe stłuszczenie wątroby - chorobę cywilizacyjną naszych czasów.  Wskazane jest uprawić nordic walking przez godzinę, 2-3 razy w tygodniu.

2. Dziurawiec

Reklama

Ziółko, uznawane przez Słowian za święte, skutecznie wspomaga funkcjonowanie wątroby i całego układu pokarmowego. Wystarczy łyżkę suszonego dziurawca wsypać do szklanki, zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą i pozostawić pod przykryciem na 15 minut. Powinno się pić 1/2 szklanki, 2-3 razy dziennie  po jedzeniu - działa wówczas rozkurczowo lub przed posiłkiem - pobudzi wydzielanie soków trawiennych.

3. Drób

Jeśli nie chcesz mieć problemów z wątrobą, jedz tylko białe chude mięso, najlepiej pieczone w rękawie bądź gotowane na parze. Zawiera żelazo, witaminy z grupy B i cenne kwasy omega-3. Jest dobrze trawione i nie powoduje odkładania się złogów cholesterolu w wątrobie. Oczywiście, wskazany jest drób ekologiczny, karmiony w sposób tradycyjny. Jednak według nowej piramidy żywienia nawet ten najlepszej jakości należy jeść zaledwie 1-2 razy w tygodniu. Powinno się też ograniczyć spożycie czerwonego mięsa do 2-3 razy w miesiącu. Szkodzi bowiem wątrobie i sprzyja chorobom serca.

 

4. Karczoch

  Swoje lecznicze działanie zawdzięcza znajdującej się w nim cynarynie. To substancja o działaniu żółciopędnym i obniżającym poziom złego cholesterolu LDL. Dlatego jeśli masz taką możliwość, zastosuj kurację oczyszczającą wątrobę - zażywaj raz dziennie przez miesiąc tabletkę z wyciągiem z karczocha. 


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje