Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Stopy ważne też zimą

Pocą się, naskórek grubieje, pojawiają się na nich odciski i otarcia. Jak zadbać zimą o stopy, by były zdrowe i piękne? Należy przestrzegać kilku zasad.

W zimowym sezonie przez źle dobrane buty możesz nabawić się kontuzji, które wrócą do ciebie latem. Wybierając buty nie kieruj się modą - ważniejsza jest wygoda i bezpieczeństwo.

Po pierwsze - ciepło!

Reklama

Buty wynaleziono, aby chronić stopy przed zimnem i jest to ich podstawowe zadanie. Oziębienie stopy działa niekorzystnie na układ naczyniowy, zwłaszcza u osób starszych, z miażdżycą oraz u palaczy i może ułatwiać powstawanie uszkodzeń skóry z niedokrwienia. Nie można też doprowadzać do przemakania obuwia i stóp. Zmacerowana wilgocią skóra jest narażona na infekcje grzybicze. 

Jednak noszenie zupełnie nieprzemakalnych butów (kaloszy) zimą też nie jest dobre - przepocone stopy, bez cyrkulacji powietrza, mogą być wilgotne i narażone na zakażenia skóry. 

Bezpieczeństwo! 

Śliskie chodniki nie wykluczają obcasów. Powinny być jednak one odpowiednio szerokie i stabilne. Dobrze też jest, kiedy spód buta ma większe zagłębienia w podeszwie (tak jak grubszy bieżnik w oponach zimowych). Nie tylko latem, ale też zimą powinnaś dbać o stopy. Miękkie skarpety, wygodne buty, stabilne obcasy, ciepłe kąpiele.

Twoje stopy ci podziękują

Pamiętaj, że urazy stopy i stawu skokowego - zwłaszcza torebkowo - więzadłowe (skręcenia) mogą - nieodpowiednio leczone - doprowadzać do niestabilności stawowej, a to może uniemożliwiać nam później uprawianie sportu czy innej aktywności fizycznej. 

Luksus wygody

But nie może uciskać, powodować otarć czy sprawiać, że stopa drętwieje w czasie chodzenia. Jeśli masz tzw. stopę wrażliwą, której elementem jest paluch koślawy (halux valgus), tym staranniej dobierz obuwie zimowe. Szerokie przody i miękki materiał, z którego powinny być zrobione, zapewnią komfort noszenia. Jeśli masz stopę o tzw. wysokim podbiciu (stopa wydrążona), pamiętaj, aby but nie uciskał grzbietu stopy. Oprócz niewygody, ma to niekorzystny wpływ na krążenie obwodowe. 

Dowiedz się więcej na temat: stopy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje