Reklama

Reklama

Sprawdź, dlaczego boli cię głowa

Choć od czasu do czasu wszystkim dokucza, nie można go lekceważyć. Tak organizm daje sygnał, że zaczyna chorować.

Jeśli ból głowy zdarza się coraz częściej, to może być groźne. W zależności od jego rodzaju, możesz wstępnie ocenić przyczynę.   

Reklama

Ból w okolicach potylicy, czyli z tyłu głowy

Objawy: zwykle dokucza rankiem (wtedy ciśnienie jest  najwyższe). Towarzyszą mu  dzwonienie lub szum  w uszach oraz ogólne  pobudzenie. Diagnoza: nadciśnienie.

To możesz zrobić:  Co najmniej przez 10 dni mierz regularnie ciśnienie - rano i wieczorem (przyjmuje się, że wartości powyżej 140/90 mmHg to już nadciśnienie). Zwróć uwagę na dietę i styl życia. Ogranicz sól oraz więcej się ruszaj. Unikaj odchylania głowy do tyłu. Jeśli pomiary nie poprawią się,  idź do lekarza z notatkami. Nieleczone nadciśnienie prowadzi m.in. do udaru mózgu i miażdżycy.

Ból z tyłu głowy, promieniujący aż po barki

Objawy: najczęściej pojawia się, gdy odchylamy głowę ku tyłowi.

Diagnoza: Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa

To możesz zrobić: jeśli problem jest przewlekły i uporczywy, skonsultuj się z ortopedą. Warto też udać się do fizjoterapeuty, aby pokazał, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia wspomagające. Pomocny jest też masaż i unikanie siedzenia w jednej pozycji.

Jednostronne bóle głowy plus bóle gałek ocznych

Objawy: pojawiają się zaburzenia widzenia i łzawienie oczu, zmniejsza się ostrość widzenia. Mogą też wystąpić nudności i wymioty.

Diagnoza: jaskra. To możesz zrobić: Koniecznie idź do okulisty. Bezbolesne badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego pozwoli szybko wdrożyć leczenie i zapobiegnie jej rozwojowi, bo na chwilę obecną jaskry nie da się wyleczyć. Nieleczona prowadzi do utraty wzroku.

Ból obejmujący okolice nosa, policzków i środek czoła

Objawy: zaburzenia węchu, trudności w oddychaniu, zatkany nos  i gęsty katar. 

Diagnoza: zapalenie zatok To możesz zrobić:  W domu warto zrobić płukanie zatok, by oczyścić je z bakterii  i wirusów. W aptece kupisz  specjalne zestawy (ok. 20 zł). 

IK 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje