Reklama

Sposoby na dobry sen

Wybrać twardy czy miękki materac? Spać z poduszką, czy bez? Która pozycja jest najzdrowsza dla naszego ciała? Radzimy, jak przygotować się do snu, by porządnie odpocząć i się zregenerować.

Przespałaś całą noc, a mimo to czujesz się niewyspana i rozbita? Na dodatek bolą cię wszystkie kości? Przyczyn może być kilka. Możliwe, że przyjmujesz pozycję, która nie służy twojemu ciału, masz nieodpowiedni materac lub źle dobraną poduszkę. Zdziwiona? Tak, tak: badania dowodzą, że Polacy bagatelizują rolę akcesoriów służących do spania, a to poważny błąd! Wszak w łóżku spędzamy średnio aż 1/3 doby i tam właśnie mamy się zregenerować. Jak najlepiej odpoczywać?

Idealny materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Osoby śpiące na boku powinny wybierać te bardziej elastyczne, takie, w których ramiona oraz biodra, będą mogły się zagłębić. Dla tych, którzy śpią na plecach zaleca się modele twardsze. Każdy z nich powinien dostosowywać się do kształtu ciała oraz uginać się pod jego ciężarem o około 3 cm. Dokonując wyboru, dobrze jest wypróbować w sklepie różne typy, ponieważ każdemu pasuje co innego. Wybrany przez ciebie model powinien być dostosowany nie tylko do pozycji, w której najczęściej śpisz, ale i do masy ciała. Warto przed zakupem dokładnie powiedzieć sprzedawcy o naszych preferencjach. Jeszcze jedno: musi być równy. Gdy ma góry i doliny znaczy, że się zużył - trzeba wymienić go na inny.

Reklama

Niezależnie od tego jak najbardziej lubisz spać, zrezygnuj z wysokiej poduszki. Kręgosłup szyjny powinien podczas snu utrzymywać neutralną pozycję. Jeżeli koniecznie musisz mieć wyżej głowę (np. z powodu niskiego ciśnienia), ułóż się w pozycji S: jeden jasiek pod głową i karkiem, a drugi pod kolanami. Jeśli zaś odczuwasz dolegliwości ze strony kręgów szyjnych, pomyśl o poduszce ortopedyczno- korekcyjnej. Dla śpiących na boku przeznaczone są modele z dodatkowym, pełnym profilowaniem w kształcie wałka w okolicy szyi. Dla amatorów odpoczywania na plecach zalecane są poduszki bardziej miękkie, niższe, z dodatkowym wcięciem w profilowaniu.

Rano nie wyskakuj gwałtownie z łóżka, zanim wstaniesz koniecznie przez chwilę się poprzeciągaj. Następnie obróć się na bok i zegnij nogi. Potem podeprzyj się rękami i jednocześnie opuść nogi na podłogę.

Na plecach

Pozycja z rękoma ułożonymi luźno wzdłuż ciała.

+ Zapobiega bólom karku i pleców. Przy takim ułożeniu mięśnie kręgosłupa odpoczywają, a kręgi zachowują właściwą odległość od siebie.

+ Minimalizuje zmarszczki. Twarz nie naciska na poduszkę, skóra się "nie zagina".

+ Niweluje refluks. Jeśli głowa jest ułożona wyżej niż reszta ciała, kwas nie będzie cofać się z żołądka.

- Może powodować chrapanie Osoby, które tak śpią, często nie dają zasnąć innym.

- Tej pozycji nie zaleca się cierpiącym na lordozę. Ale możesz podłożyć pod kolana zrolowany ręcznik lub specjalny półwałek, to odciąży kręgosłup i poczujesz, że choroba mniej daje się w znaki.

Na brzuchu

Z dłońmi wokół poduszki.

+ Górne drogi oddechowe lepiej pracują. Klatka piersiowa jest otwarta i rozciągnięta.

- Trudno utrzymać naturalny kształt kręgosłupa. Dolne kręgi, są ściśnięte, co skutkuje zniekształceniem w odcinku lędźwiowym. Jeśli bardzo lubisz spać w tej pozycji, podłóż pod stopy wałek, tak by kolana były lekko ugięte.

- Duże ryzyko zmarszczek i obwisłych piersi. Głowa jest przechylona w lewo lub prawo, więc poduszka uciska część twarzy, powodując zmarszczki. Piersi są ściśnięte i przyklejone do brzucha, jest prawdopodobne, że szybciej stracą jędrność.

Na boku

Z lekko ugiętymi nogami w stawach biodrowych i kolanowych.

+ Pomaga rozluźnić mięśnie wzdłuż kręgosłupa. Rano raczej nie obudzisz się z bólem pleców.

+ Nie występuje refluks. Jest tylko jeden warunek: powinnaś leżeć na lewej stronie.

+ Nie powoduje chrapania. Drogi oddechowe są otwarte. Dobra pozycja dla cierpiących na bezdech senny.

+ Pozycja dla kobiet w ciąży. Spanie na lewym boku zwiększa zdrowy przepływ krwi i zapewnia optymalne poziomy tlenu dla matki i dziecka.

- Sprzyja powstawaniu zmarszczek i deformacji biustu. Piersi opadają na jedną stronę, skóra się wyciąga i szybciej tracą jędrność. Ucisk na część twarzy zaowocuje zmarszczkami.

Pozycja embrionalna

Na boku, z mocno podkurczonymi nogami i skulonym kręgosłupem.

- Zagrożenie bólami stawów. Mogą być efektem długotrwałego podkurczenia nóg i kręgosłupa wygiętego w łuk.

- Gorzej się oddycha Kuląc się, zamykamy klatkę piersiową. Trudniej nabrać powietrza.

- Przez całą noc uciskamy jedną część twarzy. Podobnie jak w przypadku spania na brzuchu i na boku, grożą nam zmarszczki typu "marionetki" oraz bruzdy nosowo-wargowe. Powstaną również na dekolcie. W takim samym stopniu, co podczas spania na boku ucierpią też twoje piersi.

SHOW 4/2017

Show
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy