Reklama

Reklama

Sposoby na bóle stawów

Z wiekiem nasz układ ruchu coraz mniej lubi zimno. Pod wpływem niskiej temperatury obkurczają się mięśnie i miękkie tkanki otaczające staw, czyli torebka, więzadła i ścięgna.

Przez to kości zbliżają się do siebie i stają się coraz bardziej sztywne, a ich powierzchnia narażona jest na ocieranie. Dlatego należy je systematycznie rozgrzewać. Maści i kremy, najlepiej wcierać w kolana, kostki, łokcie oraz nadgarstki. Zimą należy to robić nawet cztery razy dziennie. Możesz sięgnąć po gotowe specyfiki dostępne w aptece lub przygotować domowe okłady oraz kompresy.

Okład z rzepy i miodu

Reklama

Przeciśnij przez sokowirówkę tyle czarnej rzepy, aby otrzymać dwie szklanki soku. Dodaj do niego szklankę płynnego miodu oraz pół szklanki wódki i łyżkę soli. Wymieszaj starannie i przechowuj w słoiku, w ciemnym i chłodnym miejscu. 

Nacieraj miksturą stawy trzy razy dziennie, owijaj je po tym ciepłymi bandażami (np. ogrzanymi na kaloryferze). Okład trzymaj 30 minut. Stosuj codziennie przez trzy tygodnie. 

Dbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach

W sypialni może być nieco wyższa, niż jest zwykle zalecana i powinna wynosić 20°C. Natomiast w mieszkaniu w ciągu dnia najlepiej, gdy jest 21 °C. Niższa może powodować "marznięcie" stawów. 

Wyższa, zwłaszcza powyżej 24 °C, również nie służy zdrowiu - łatwiej wtedy o reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). 

Śpij pod wełnianą kołdrą

Okazuje się, że ani poliester, ani pierze nie są dobrym rozwiązaniem, gdy cierpimy na choroby reumatoidalne. Nie prze puszczają one powietrza, a to nie służy stawom. 

Tylko wełna owcza zapewnia prawidłową termoregulację - pod taką kołdrą nie jest nam ani za zimno, ani za gorąco. Nie trzeba jej już powlekać, bo skóra powinna mieć z nią kontakt.

Okład z borowiny

Zimowe chłody mogą być zdradliwe z jeszcze jednego powodu - zwiększają lepkość krwi i utrudniają jej dopływ do układu ruchu. Można temu zaradzić, stosując okłady z borowiny. 

W aptece kupisz lecznicze plastry z tym składnikiem. Używaj go zgodnie z instrukcją, a poczujesz ulgę i ochronisz zdrowie. 

Zobacz także:


Dowiedz się więcej na temat: stawy | bóle stawów | sposoby na bóle stawów

Reklama

Reklama

Reklama