Reklama

Sposób na ostry i przewlekły ból

Okazuje się, że ulgę w takich dolegliwościach może przynieść zastosowanie... prądu!

Co więcej, zabieg przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów (TENS) jest bezbolesny i bezpieczny nawet dla osób w starszym wieku.

Na czym polega ta metoda?

Urządzenie wysyła impulsy elektryczne, które stymulują zakończenia nerwów czuciowych odpowiedzialnych za przekazywanie bodźców bólowych do mózgu. Zabieg blokuje ten mechanizm, a ponadto pobudza w organizmie wytwarzanie substancji przeciwbólowych (beta-endorfin). W efekcie ból szybko mija.

Skuteczność elektrostymulacji

Wszystko zależy od prawidłowo dobranych parametrów stymulacji, czyli częstotliwości prądu, długości trwania impulsu, jak i czasem zabiegu. Wykonują go fizjoterapeuci w przychodniach rehabilitacyjnych i poradniach leczenia bólu (skierowanie dostaniesz od lekarza rodzinnego). O tym, czy będziesz mogła skorzystać z terapii elektrostymulatorem, decyduje lekarz lub fizjoterapeuta.

Reklama

Zabieg w warunkach domowych

Prądy TENS są wykorzystane w terapii elektrostymulatorem przeciwbólowym, który można także samodzielnie stosować w domu. Mogą z niego korzystać osoby, które cierpią z powodu bólu pleców, lumbago, rwy kulszowej, bólu związanego z napięciem mięśniowym i stanem zapalnym. Jest to bezpieczny sposób na walkę z bólem pleców bez konieczności stosowania leków - powinien ustąpić po 30 minutowej terapii.

Ważne: urządzenia nie należy używać na rany, wysypki lub spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, albo w pobliżu miejsc, gdzie występują zmiany nowotworowe. Trzeba też pamiętać, że używanie TRU+ nie zastąpi konsultacji u fizjoterapeuty, a także zabiegów, które wykonywane są w gabinecie. Przeciwwskazaniem do jego użycia jest: ciąża, rozrusznik serca, arytmie, gorączka.

Wskazania

TENS MOŻNA wykorzystywać do uśmierzania: bólu pleców i ramion artretyzmu kontuzji sportowych migren bolesnych miesiączek bólu pooperacyjnego bólu w nadgarstku, m.in. zespole cieśni nadgarstka rwy kulszowej bólu odcinka lędźwiowo- -krzyżowego kręgosłupa.

TENS NIE ZALECA SIĘ: u dzieci do 12 roku życia w okolicach gardła i krtani w okolicach głowy oraz klatki piersiowej.

Zobacz również:

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy