Reklama

Reklama

Ślady po ukąszeniach: Tak rozpoznasz, co cię ugryzło!

Wróciłaś ze spaceru i zauważyłaś na skórze bąble? Warto to sprawdzić, bo dzięki temu przykre i swędzące rany szybciej się wygoją.

Zidentyfikuj intruza

Komar

Reklama

W miejscu ukąszenia powstaje bąbel, jest zaczerwienienie i lekka opuchlizna. Skóra swędzi, a gdy drapiesz - piecze i boli. Co przyniesie ulgę? Nie drap rany, bo to wydłuży czas gojenia. Miejsce ukąszenia posmaruj sokiem z cytryny albo zgnieć listki świeżej bazylii i połóż na rance.

Meszka

Po jej ukąszeniu powstaje mocno zaczerwieniona, bolesna plamka z krwawiącym śladem rozerwanej skóry. Oprócz tego, że boli, mocno swędzi. Co przyniesie ulgę? Rankę najlepiej zdezynfekować Octeniseptem i na pokąsane miejsce położyć zimny kompres z wody i sody oczyszczonej - łyżeczkę sody rozpuść w 1/2 szklanki zimnej wody

Pszczoła, osa

Osa wstrzykuje tylko jad, żądło wyjmuje. Pszczoła zostawia w ciele żądło - widać je pod skórą. Po użądleniu jest niewielki ślad z obrzękiem, zaczerwienieniem. Robi się bąbel. W miejscu ukąszenia pszczoły jest bolesne zgrubienie.

Żądło jak najszybciej usuń zdezynfekowaną igłą. Nie używaj pęsety, nie chwytaj palcami. Na żądle jest zbiorniczek z jadem, naciskając go, wprowadzisz kolejną porcję jadu. Po wyjęciu żądła zrób okład z octu jabłkowego i zimnej wody - łyżeczka octu na 1/2 szklanki wody. Pomoże też rozpuszczenie w niewielkiej ilości wody tabletki aspiryny i przyłożenie papki do skóry.

Na następnej stronie dowiesz się, jak przygotować samodzielnie maść na ukąszenia >>>

Dowiedz się więcej na temat: owady | ukąszenia | ugryzienia owadów

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje